Med7’den Türkiye'ye yaptırım uyarısı

Dünya Haberleri —

11 Eylül 2020 Cuma - 17:22

  • Med7 olarak adlandırılan Avrupa Birliği (AB) üyesi Güney Avrupa ülkeleri zirvesinin sonuç bildirgesi açıklandı. Fransa öncülüğünde düzenlenen zirvenin sonuç bildirgesine göre, Türk devleti Doğu Akdeniz’de faaliyetlerine son vermezse yaptırım uygulanacak.

Sonuç bildirgesinde "Türkiye'nin diyalog yolunda ilerlememesi ve tek taraflı faaliyetlerine son vermemesi halinde, AB ek kısıtlayıcı tedbirlerin bir listesini hazırlamaya hazır ve bunlar 24-25 Eylül’de düzenlenecek AB Liderler Zirvesi'nde gündeme gelebilir" denildi.

Akdeniz'de yaşanan krizin derinleşmesine karşı Avrupa'nın birlik ve dayanışma içerisinde olması gerektiği kaydedilen bildirgede, "Egemenlik ve egemenlik haklarına yönelik tekrarlanan saldırılar ve Türkiye'nin aldığı saldırgan tedbirler karşısında Kıbrıs (Rum Yönetimi) ve Yunanistan ile tam desteğimizi ve dayanışmamızı yineliyoruz. Bölgedeki ülkeleri uluslararası hukuka ve uluslararası deniz hukukuna saygı göstermeye ve tarafları sorunları diyalog ve müzakere yoluyla çözmeye davet ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Libya’da gözler petrolde

Libya'daki duruma ilişkin ise çözümün askeri değil diyalog ve ateşkes olduğu vurgulanan bildirgede, ülkede petrol üretiminin tekrar başlaması gerektiği kaydedildi.

Lübnan’a ilişkin de değerlendirmelerin yapıldığı bildirgede, ülkede hükümetin bir an önce kurulması gerektiği ve Med7’nin Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta 4 Ağustos'ta meydana gelen patlamanın ardından Lübnan halkının yanında olduğu kaydedildi.

Memnuniyet duydular

Med7 ülkeleri açıkladığı sonuç bildirgesinde ayrıca İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında imzalanan normalleşme anlaşmasından memnuniyet duyulduğu belirtildi.

İsrail'in Filistin topraklarını ilhak planını askıya almasını da olumlu karşıladıklarını belirten Med7 ülkeleri, kararın kalıcı hale gelmesi gerektiğini ifade etti.

PARİS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.