Melike’nin hayalleri yarım kaldı

Diaspora Haberleri —

9 Haziran 2022 Perşembe - 20:15

.

.

  • Üniversite okuma hayaliyle bir yük treninin içinde Almanya’ya geçmeye çalışırken elektrik akımına kapılarak ağır yaralanan 15 yaşındaki Kürt mülteci Melike yaşamını yitirdi. Babası “Kızımın hayalleri yarım kaldı” dedi.

ERKAN GÜLBAHÇE

Yeni bir yaşam umuduyla geldikleri İtalya’dan bir yük treninin içinde Almanya’ya geçmeye çalışırken elektrik akımına kapılarak ağır yaralanan 15 yaşındaki Melike yaşamını yitirdi, Bekir Demircan’ın durumu ise ağır. 

 Mardinli üçü çocuk ikisi kadın 12 kişi, 18 Mayıs’ta İtalya’dan kaçak olarak bindikleri yük treni ile Almanya'ya geçmek istedi. Tren, Almanya’nın Münih kentine varınca Kürdistanlılar vagonun üzerindeki çadırı açarak çıkmaya çalıştı. Yağışlı havanın da etkisiyle dengesini kaybederek elektrik tellerini tutan Bekir Demircan, iki yeğeni ve yanlarında bulunan başka bir Kürdistanlı elektrik akımına yakalanıp ağır yaralandı. Münih’te Bogenhausen kliğinde tedavi gören çocuklardan 13 yaşındaki U.A. taburcu edilirken, 15 yaşındaki Melike Akbaş (15) ile Bekir Demircan ve ismi öğrenilemeyen mültecinin tedavisi sürüyordu. 

Münih’te defnedilecek 

Vücudunun yüzde doksanı yanan Melike tüm müdahalelere rağmen 8 Haziran’da tedavi gördüğü hastanede yaşam mücadelesini kaybetti. Melike’nin cenazesinin otopsi işlemleri ardından ailesine teslim edilmesi bekleniyordu. Melike’nin cenazesini Almanya’da defnetmek isteyen aile, Münih belediyesine mezarlık için yer talebinde bulundu. 

Üniversiteye gitmek istiyordu

Gazetemize konuşan Melike’nin babası Yılmaz Akbaş, kızının bu şekilde yaşamını yitirmesini kabullenemediklerini söyledi. Acılı baba “Bursa’da yaşıyorduk. İlk İtalya’ya geldik, kızım Melike Almanya’ya çok gelmek istiyordu. Buraya üniversite okuma hayalleri ile geldi. Yaşam dolu bir kızdı. Okulunda çok başarılı ve çevresi tarafından çok sevilen bir insandı. Hiç beklemediği bir şekilde ve kurtuluş olarak gördüğü topraklarda yaşamını yitirmesi çok acı” sözleriyle duygularını dile getirdi. 

Bekir’in durumu kritik

Elektrik akımına kapıldığı sırada kafasını çarpan Bekir Demircan’ın durumunun ise hala kritik olduğu öğrenildi. Kafatasında ağır hasar oluşan Demircan, ilk ameliyatı başarısız geçtiği için yeniden ameliyat edilecek.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.