Mezar taşları bir yıldır isimsiz

Mezar taşı olmayan mezarlar / Hatay

Mezar taşı olmayan mezarlar / Hatay

  • Depremin büyük hasara yol açtığı Antakya’da yaşamını yitirenlerden hala mezar taşı olmayanlar var. Depremde yaşamını yitirenlerin mezarlarının defnedildiği Narlıca Mezarlığı’nda toprak kayması nedeniyle birçok mezar da ciddi hasar almış durumda.

MEDİNE MAMEDOĞLU / HATAY

Mereş’in Bazarcix (Pazarcık) ilçesinde 7.8 ve Elbistan ilçesinde 7.6 büyüklüğündeki depremlerin üzerinden bir yıl geçti. Etkilenen kentlerden Hatay, Mereş, Semsûr, Meletî, Kilis, Osmaniye, Adana, Dîlok, Amed ve Riha’da resmi rakamlara göre 50 bini aşkın kişi hayatını kaybetti, ancak gerçek rakamların çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Milyonlarca insan yaşadığı kentlerden göç etmek zorunda kaldı. Deprem sonrası geride kalan yurttaşlar ise bir yandan yaşam mücadelesi verirken diğer yandan kayıplarını aramayı sürdürüyor.

Deprem Mağdurları ve Kayıp Yakınlarıyla Dayanışma Derneği (DEMAK) verilerine göre; depremin etkili olduğu 11 ilde 36’sı çocuk olmak üzere 147 kişi hala kayıp. Narlıca Mahallesi’nde bulunan kimsesizler mezarlığına şimdiye kadar bin 500’ü aşkın kişi defnedildi. Bu mezarlıklarda çıkan DNA eşleşmeleri sonucunda birçok kişinin kimliği belirlenirken, mezarlığın onarım işlemi de bu kapsamda devam ediyor. Mezarlıkta, hala kimsesiz mezarlar bulunuyor. Kentte ayrıca kayıtlara geçmemiş kimsesizlerin olduğu ifade ediliyor.  Reyhanlı yolu üzerinde bulunan ve depremde yaşamını yitirenlerin defnedildiği mezarlığa henüz ismi dahi koyulmuş değil. Bölgede yaşayanların Narlıca Mezarlığı dediği üç etaptan oluşan mezarlığa depremin ilk haftalarında 7 bine yakın cenaze defnedildi. Kimliği tespit edilen yurttaşların bir kısmının cenazesi ailesi tarafından alırken, kimliği tespit edilemeyenler, kimsesizlerin defnedildiği mezarlıklara ise numaralar verildi.

 

 

Mezarlıkta büyük hasar oluştu

Depremzedelerin defnedildiği mezarlığın şu anki hali ise içler acısı. Mezarlıkta bulunan bazı mezarlar toprağın kayması ile beraber yıkılırken, iki hafta önce yaşanan tahribat hala onarılmış değil. Depremin yıl dönümüne yetiştirmek için mezarlıklarda beton ve mıcır çalışması başlatılmış. Konuştuğumuz işçiler, daha önce AFAD’ın denetiminde olan mezarlıkta belediyenin çalışma başlattığını söyledi. Mezarlıktaki tahribatın sorumlusunun AFAD olduğuna dikkat çeken işçiler, mezarların uygun bir zemine gömülmediğini söyledi.