Mücadele etmeden olmaz

Diaspora Haberleri —

27 Ekim 2020 Salı - 15:41

  • 12 Ekim tarihinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü amacıyla Avrupa Konseyi önünde başlatılan oturma eylemini son haftasında gençler coşkuyla sürdürüyor. Gençler, “Özgürlük, mücadele etmeden olmaz” dedi.

 

DENİZ BABİR/BARIŞ BALSEÇER

Fransa’nın Strasbourg kentinde Almanya, Fransa ve İsviçre'den gelen 70 genç, İmralı esaretinin 7925. gününe giren tecriti protesto ediyor. Avrupa Konseyi önünde iki grubun yürüttüğü oturma eylemini son haftasında Tevgera Ciwanên Şoreşger (TCŞ) ve Jinên Ciwanên Têkoşer (TEKO-JIN) aktivisti gençlerin devraldı.

Gençlerin coşku ile sürdürdüğü eylemin ikinci gününde çeşitli etkinlikler düzenlendi. İspanya, İsviçre, Almanya ve Fransa’dan Çarşamba gününe kadar eyleme katılacak enternasyonalist gruplar da eylemdeki yerlerini almaya başladılar.

Alternatif bir yaşam

Etkinlikler kapsamında gün içerisinde gençlerin başlattığı “Bi Hevra Serhildan” hamlesi kapsamında Fırat Dilsoz'un sunumuyla bir panel düzenlendi.

Başlattıkları hamlenin kapitalist moderniteye karşı, demokratik moderniteyi inşa etmek olduğunu ifade eden Dilsoz, “Kapitalizm giderek dünyayı yaşanmaz hale getiriyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın ortaya koyduğu felsefe ve ideoloji alternatif bir yaşamdır. Bu yüzden ağırlaştırılmış tecrit ve saldırı altındadır. Bu saldırları ancak örgütlü bir şekilde boşa çıkartabiliriz” dedi.

Dilsoz, Türk devletinin Kürt sorununu Kürtleri ortadan kaldırarak çözmeye çalıştığını ve savaş politikasında ısrarcı olduğunu ifade ederek, “Başta Kürt halkı olmak üzere herkes bu işgale ve kıyıma karşı direnişe geçmelidir'' diye konuştu.

İnsanlığa karşı suçtur

Almanya’nın Freiburg kentinden eyleme katılan Savaş Arık, “Türk devleti Kürt halkının dilini, kültürünü bir bütün olarak varlığını yok etmeye çalışıyor. Kürt Özgürlük Hareketi bütün bu imhaya karşı ortaya çıktı. Öcalan’a uygulanan tecrit de insanlığa karşı işlenen bir suçtur. Biz Kürt gençliği olarak bu imha ve inkara karşı bulunduğumuz her yerde örgütleneceğiz” diyerek gençleri direnişe geçmeye davet etti.

Mücadelesiz olmaz

Fransa’nın Nice kentinden eyleme katılan Deniz Mahir ise “Şu an AK’nin önündeyiz. Önderliğimiz üzerindeki tecrit elbette verilen mücadelenin tecrit edilmesi anlamına geliyor. Bu tecrit ve esaretle Kürtlerin mücadelesi engelleniyor ve tasfiyesi amaçlanıyor. Mücadele edilmeden hiç bir şey elde edilemez. Herkesi hamlemize dahil olmaya ve mücadeleye çağırıyoruz.”

Her yerde eylem

Marsilya'dan eyleme katılan Botan Kanîreş de, “Önderliğimize yönelik ağırlaştırılan tecritin son bulması için buradayım. Gençliğe ve dostlarımıza bir çağrı yapmak istiyorum. Bu süreç önemli bir süreçtir, mümkün olduğunca her alanda eylemde olalım, Önder Apo’ya ses verelim” dedi.

Genç kadınlar ön saflarda

Almanya’nın Stuttgart kentinden eyleme katılan Rozerin Çelik ise, Türkiye ve Kürdistan’da yaşanan kadın kırımına dikkat çekti. Çelik, “Kürt kadınlarına yönelim savaştan ayrı ele alınamaz. Kürt kadınları 40 yıldır verilen mücadelenin ön saflarında yer alıyor” diyerek egemen devletlerin özgür kadına tahammülü olmadığını belirtti.

Rozerin Çelik, Öcalan’ın özgürlüğü sağlanıncaya kadar mücadelenin ön saflarında yer alacaklarını söyledi. “Özgür kadın kimliğimiz kapitalizmin vicdansızlığına verilen bir cevaptır. Bizler olduğumuz heryerde örgütlenerek özgürlüğümüzü elde edeceğiz. Kürt Halk Önderi milyonların iradesidir. Türk Devleti önderliğimizi dört duvar arasında tutabilir ama biz onun fikirlerini dünyanın dört bir tarafına taşıyarak özgürlüğünü sağlayacağız” diyen Çelik, tüm genç kadınları mücadeleye çağırdı.

Dosyalar veriliyor

Üçüncü haftayı devralan eylemciler, AK'ye üye 47 ülkenin daimi temsilciliklerine "Uluslararası komplo, tecrit ve Abdullah Öcalan'ın mücadele ve ideolojisini" içeren dosyaları vermeye devam ediyor.

Bir hafta sürecek eyleme ise 28 Ekim’de kitlesel bir katılım bekleniyor. Cuma günü ise saat 13.00’da Kleber Meydanı’nda başlayıp AK önünde sona erecek kitlesel bir yürüyüş organize edilecek. Gençler, Kürt halkı ve dostlarına seslenerek, eyleme katılım çağrısında bulundu.

Eylem kapsamında ayrıca “Zamanı geldi- Öcalan’a Özgürlük” Küresel İnisiyatif aktivistleri de Çarşamba ve Cuma günü Skype ile eylem alanına bağlanarak Kürt Halk Önderi’nin özgürlüğünün neden önemli olduğunu ve bununla ilgili çalışmalarını da anlatacak.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.