Mülteciler açlık grevinde

Yurt Dışı Haberleri —

Yunanistan'da açlık grevi

Yunanistan'da açlık grevi

  • Yunanistan'ın Xanthi Göçmen Tutukevi’nde bulunan Kürt mülteciler, İmralı tecridine karşı süreli dönüşümlü açlık grevi eylemi başlattı.

Yunanistan’ın Xanthi kentinde bulunan Göçmen Tutukevi’nde, Kürt mülteci Mehmet Bilgeç, Mahmut Güler, Gökhan Doğubey, Welat Kaya, Ramazan Tekmen, Şükrü Öztürk ve Murat Şahin, dönüşümlü açlık grevi eylemi başlattı. “Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa çözüm” kampanyası kapsamında Türkiye ve Kurdistan’daki cezaevlerinde 27 Kasım’dan bu yana açlık grevine devam eden tutsaklarla dayanışma amacıyla başlatılan eyleme dair açıklama yapan Kürt mülteciler, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 25 yıldır İmralı Adası’nda ağır tecrit koşullarında tutulduğunu belirterek, Abdullah Öcalan şahsında Kürt halkının imha ve inkarının hedeflendiğini söyledi. 
Aile ve avukat görüşünün engellenmesiyle 33 aydır sürdürülen haber alınmama haline dikkat çekilen açıklamada, “Bizler Kurdistan'da artan faşizm sonucunda Yunanistan'a iltica etmek zorunda kalmış ve Xanthi’de (İskeçe) tutuklu politik mülteciler olarak, buradan Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi kınıyor, zindanlarda rehin tutulan tüm PKK ve PAJK'lı tutsakların tecrite karşı başlattığı direnişi saygıyla selamlıyoruz” denildi.
Kürt mülteciler, 15 Aralık’ta başlattıkları eylemlerinin, 15 Şubat 2024’e kadar süreli ve dönüşümlü olarak devam edeceğini kaydetti. ATİNA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.