Nöbeti sanatçılar devraldı

Diaspora Haberleri —

14 Eylül 2020 Pazartesi - 15:16

  • Öcalan’a Özgürlük Nöbet eylemini 430. haftasında Kürdistanlı sanatçılar devraldı. Eylemin devam ettiği merkezde bugün "Tecride, faşizme, işgale son; özgürlüğü sağlama zamanı" hamlesinin Avrupa ayağı start alacak.

 

BARIŞ BALSEÇER

Fransa’nın Strasbourg kentindeki Avrupa Konseyi (AK) önünde sürdürülen Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük Nöbet eylemi 430’uncu haftasına girdi. Geçen hafta Almanya’nın Frankfurt kentinden bir grup Kürdistanlının tuttuğu nöbeti bu hafta TEV-ÇAND’lı sanatçılar devraldı. Nöbete sanatçı Seyitxan, Narin Xan ve Reber Serhat da katıldı.

Sanatçı Seyitxan, "Çok önemli bir süreçten geçiliyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 21 yıldır tutsak, büyük bir işkence ve zulüm altında. Avrupa Konseyi önünde 9 yıla yakın süredir Kürt halkı, dostları, toplumun tüm bireyleri, sanatçısı, genci, kadını, aileler vs. Önder Apo’nun özgürlüğü için bir haftalık nöbet tutuyor. Bu eylemle 'Öcalan’ın özgürlüğü bizim özgürlüğümüzdür' mesajı veriliyor. Öcalan’ın felsefesi, ideolojisi sadece Kürtler için değil Mezopotamya’da yaşayan tüm halklar ve ezilenler için çok önemli. Bu halkın özgürlüğü için sanat yapanlar için de Öcalan’ın elbette çok önemli bir yeri vardır. Bizim için de hem vicdani, hem ahlaki hem siyasi bir meseledir" dedi.

Hamlenin startı verilecek

TEV-ÇAND sanatçıları olarak Pazar günü nöbeti devraldıklarını ifade eden Seyitxan, "Bir hafta boyunca bu nöbeti sürdüreceğiz. Tüm sanatçıları Öcalan’ın özgürlüğü konusunda duyarlı olmaya çağırıyoruz. Öcalan’ın özgürlüğü halkımızın, kültürümüzün özgürlüğüdür. Nihayetinde hepimizin ortaklaştığı bir mihenk taşıdır ve buna sahiplik etmek herkesin vazifesidir. Yıllardır Kürtler buradan tüm dünyaya sesleniyor. Özgürlüğü sağlanana kadar da bu mücadele sürecektir" diye konuştu.

KCK’nin başlattığı yeni hamleye dikkat çeken Hozan Seyitxan, "Bu hamleye sahip çıkmak da hepimizin görevidir. KCK’nin açıklamalarına cevaben 15 Eylül’de (bugün) Avrupa kurumlarının merkezinde açıklama yapılacak. Başta sanatçılar olmak üzere halkımızı da 15 Eylül’de buraya davet ediyoruz" dedi.

KCK Yürütme Konseyi tarafından 12 Eylül’de başlatılan hamle kapsamında hafta sonu Avrupa’da birçok merkezde eylemler organize edildi. Bugün ise Avrupa’daki Kürt kurumları ve dostları nöbet eyleminin devam ettiği alanda yapacakları kitlesel basın açıklamasıyla "Tecride, faşizme, işgale son; özgürlüğü sağlama zamanı" hamlesinin startını verecek.

 

Londra 'zamanı geldi' dedi

İngiltere’nin başkenti Londra’da Kürtler ve dostları  "Tecride, faşizme, işgale son, özgürlüğü sağlama zamanı" hamlesi kapsamında sokağa çıktı. Londra’nın tanınmış Picadilly Circus meydanında bir araya gelen kitle Kürt Halk Önderi Öcalan’ın posterlerini taşıyarak sık sık "Biji Serok Apo", "Öcalan’a özgürlük sloganı attı. Eylemde Londra Kürt Halk Meclisi, Britanya Kürt Halk Meclisi, Öcalan’a Özgürlük Kampanyası, Kürt Kadın İnisiyatifi ile Kürdistan Özgürlük Kampanyası katılımcıları da hazır  bulundu. Kampanya kapsamında yüzlerce bildiri dağıtıldı. 

 

Avrupa DGB: KCK'nin kampanyasını sahipleniyoruz

Avrupa Demokratik Güç Birliği, KCK'nin "Tecride, faşizme, işgallere son; özgürlüğü sağlama zamanı" kampanyasını sahiplendiğini duyurdu, tüm devrimci kamuoyuna da çağrı yaptı.

"Türk devletinin faşist, savaşçı, işgal ve imhacı karakterinin ve politikalarını en belirgin ve herhangi bir kamuflaja ihtiyaç duymadan uygulandığı bir dönemden geçiyoruz" vurgusunda bulunulan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Öncelikle tüm topluma dayatılan baskıların ve bütün siyasi tutsaklar ile  Sayın Abdullah Öcalan’a uygulanan İmralı tecridi kırılmalı. Çünkü bütün toplum kesimlerine yaşatılan baskılar, politik tutsaklara uygulanan zorbalıklar ve İmralı tecridi sadece Kürt halkının, demokratik Kürt kurumlarının değil, tüm demokrasi güçlerinin en temel sorunu haline gelmiştir.

Bütün bu gerçeklerden hareket eden DGB olarak bizler, KCK’nin başlattığı 'Tecride, faşizme, işgallere son; özgürlüğü sağlama zamanı' kampanyasını, kendi kampanyamız olarak kabul ediyor, bütün gücümüzle bu kampanyada yer alıyor ve tüm devrimci demokratik kamuoyunun bu kampanyada bizimle birlikte olacağına inanıyor, desteklerini bekliyor ve talep ediyoruz."

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.