‘Normalleşme’ imzaları atıldı

Dünya Haberleri —

16 Eylül 2020 Çarşamba - 16:15

  • İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn arasında yapılan "ilişkilerin normalleştirilmesine" anlaşması ABD’de imzalandı. İran, anlaşmaya sert tepki gösterdi ve "Bahreyn ve BAE dışişleri bakanları, bugün Trump'ın sirkinde oynadılar” açıklamasını yaptı.

Beyaz Saray’da İsrail, BAE ve Bahreyn "Abraham Accords (İbrahim Anlaşması) olarak adlandırılan “normalleşme anlaşmasına” imza attı. Trump, imza töreninde, “Yeni Orta Doğu'nun şafağındayız" dedi ve önümüzdeki günlerde İsrail ile 5 ya da 6 ülkenin daha ’normalleşme’ anlaşmasına varacağını söyledi.

'Trump'ın sirkinde oynadılar'

İran, ABD’de imzalanan ‘normalleşme anlaşmasına’ sert tepki gösterdi. Yapılan açıklamada "Bahreyn ve BAE dışişleri bakanları, bugün Trump'ın sirkinde oynadılar. Dün Arapların topraklarından bir bölümünü işgal Siyonizm, bugün de yeni bir yöntemle Basra Körfezi ülkelerini işgal ediyor” denildi.

Filistin yönetimi de anlaşmaya tepki  göstererek, ”Beyaz Saray'da yaşananlar bölgede barışı sağlamayacak. Kimseye Filistin halkı ve Filistin halkının tek meşru temsilcisi olan Filistin Kurtuluş Örgütü adına konuşma yetkisi vermedik ve vermeyeceğiz” diye belirtildi.

WASHINGTON

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.