NRW’de CDU kazandı, Yeşiller oy artırdı

Dünya Haberleri —

14 Eylül 2020 Pazartesi - 16:30

  • NRW’de 14 milyon seçmen ile yapılan yerel seçimleri CDU kazandı, Yeşiller ise oylarını çoğaltmayı başardı.

Almanya’da en fazla nüfusa sahip olan ve 5 milyon göçmenin yaşadığı Kuzey Ren-Vestfalya (NRW) eyaletinde Pazar günü yapılan seçimlerde Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) açık farkla kazandı. Sosyal Demokratlar (SPD) oy kaybederken, Yeşiller ise oyunu en fazla artıran parti oldu.

18 milyon nüfusa sahip olan NRW eyaletinde 16 yaşından büyük yaklaşık 14 milyon kişi sandık başına gitti. Belediyelere bağlı göç ve uyum meclisleri için de oy kullanan seçmenler yüzde 34,3 oy ile tercihini CDU’dan yana yaptı. Sosyal Demokratlar (SPD) 7.1 oy kaybı yaşadı ve 24,3 oy aldı. Seçimlerin ikinci kazananı ise 6 yıl önceki seçimlere göre oyunu yüzde 8,3 artırarak yüzde 20 oy toplayan Yeşiller partisi oldu.

Aşırı sağcı AfD ise yüzde 3 bandındaki oyunu yüzde 5’e çıkardı. Hür Demokratlar’ın (FDP) yüzde 5,6 oy aldığı seçimlerde, Sol Parti ise yüzde 4’ün altına düştü. Die Linke’nin (Sol Parti) oy oranı yüzde 3,8 oldu.

Üç kentte belediye yarışı

Eyaletin üç büyük kenti; Köln, Düsseldorf ve Dortmund’da belediye başkanlarının seçimi 27 Eylül’de yapılacak ikinci tur seçimlere kaldı. Düsseldorf ve Dortmund’da seçim SPD ve CDU’lu adaylar arasında yapılacak. Yeşiller’in Belediye Meclis’nde çoğunluğu elde ettiği Köln’de ise yarış seçimlere bağımsız katılan Henriette Reker ile SPD’li Andreas Kossiski arasında geçecek.

KÖLN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.