NRW’de deprem seferberliği

Yurt Dışı Haberleri —

22 Şubat 2023 Çarşamba - 21:00

Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Bielefeld

Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Bielefeld

  • Kuzey Ren Vestfalya’nın (NRW) Bielefeld, Herford, Paderborn kentlerinde depremzedelerle dayanışma için birçok koldan çalışma yürütülüyor. Kürt kurumları, Aleviler, gönüllüler depremzedeler için seferber olurken; kadınlar, gençler çalışmalara öncülük ediyor.  

ARAT ARARAT/BIELEFELD

Depremzedelerle dayanışma için Almanya’da birçok kentte kampanyalar yürütülüyor. Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde birçok kentte kurulan yardım stantlarının etrafında toplanan hemen hemen herkes deprem bölgesinde ya bir yakınını, arkadaşını, köylüsünü, tanıdığını ya da komşusunu kaybetmiş. Enkaz altında yakınları olan bazı kadınlar gözyaşlarına hakim olamıyor. Geçtiğimiz günlerde Herford kentinde şehrin işlek noktasında kurulan, SPD Herford Milletvekili Stefan Schwartze’nin de ziyaret ettiği çadırın etrafında buluşan insanlar bir an önce yardımların ulaşması ve geride kalanların kurtarılması umuduyla dayanışmayı büyütüyor.

Hanife

Yeğenim yaşıyordu kurtarmadılar

Herford’da kurulan çadır yanında gözyaşlarına hakim olamayan Hanife adlı Malatyalı yurttaş, "Depremin 6. gününde yeğenim halen yaşıyordu. Erzurum’dan gelen bir yardım ekibi onunla konuşuyor. Yeğenim, ‘Benim yerim geniş önce diğerlerini kurtarın' diyor. Sonra AFAD gelip bunların çalışmasını durduruyor.  O arada belediye Başkanı geliyor, kameralar geliyor, şov yapıyorlar. Yirmi dakika çalışıp ‘başka grup gelecek’ deyip çalışmayı bırakıyorlar. Yakınlarımızın yardım etmesine de izin vermemişler. Sonunda 11 Şubat’ta 5 cenaze çıkardılar" diyerek isyan etti.

Deprem vergileri iç edildi

Herford’da yaşayan Malatyalı Umut Polat da depremzedelere geç müdahale edilmesine tepkili. Ailesinin Malatya Kürecikli olduğu ve yakınlarının çok büyük zarar gördüğünü dile getiren Polat, "AKP hükümetinin 20 yıldır deprem vergisi olarak topladığı milyarlarca paranın ortadan kaybolması büyük bir skandal" dedi.