Nyala düştü HDK kuzeye yürüyor

Dünya Haberleri —

HDK Güçleri Sudan Foto: AFP

HDK Güçleri Sudan Foto: AFP

  • HDK güçleri Güney Darfur eyaletinin başkenti Nyala’yı ele geçirdi. Surdan ordusundan 16. Tümenin düşüşü ve kentin ele geçirilişi hakkında yalanlama gelmedi. Şimdi gözler kuşatma altındaki El-Ubeyd’ye çevrildi.

Şiddetli çatışmaların ardından Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK), Sudan Ordusu’nun Batı komuta merkezi olan 16. Tümen’i ele geçirdiğini ve Güney Darfur eyaletinin başkenti Nyala kentinde kontrolünü sağladığını duyurdu. Askeri uzman ve analistlere göre ‘Arap sakızının ve çiftlik hayvanlarının başkenti’ olarak bilinen Nyala kentinde kontrolün sağlanması, Darfur eyaletlerinin kontrolüne kapı aralıyor. Sudan’da ‘yağlı tohum borsasını’ içeren, kuşatma altındaki Kuzey Kordofan eyaletinin başkenti El-Ubeyd şehri de buna dahil.
Bu adım, Suudi Arabistan Krallığı ve ABD’nin önderlik ettiği ve yakın zamanda Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi (IGAD) ve Afrika Birliği’nin (AfB) de katıldığı arabuluculuğa yanıt olarak iki çatışma tarafının Cidde kentinde müzakerelere dönmesinden birkaç saat sonra geldi. Ordu, 16. Tümen’in düşüşünü yalanlamadı veya onaylamadı.
Sudan’ın Hartum’dan sonra en büyük ikinci askeri gücü olan Batı Komutanlığı, Nyala içindeki sekiz ve dışındaki 13 askeri karargâhtan oluşan 16. Tümen’in komutası altında yer alıyor. Bu karargâhların başlıcaları şunlar; Batı Askeri Bölge Komutanlığı, Ulaştırma ve Onarım Birlikleri, Sinyal Birlikleri, Stratejik Depo, Sudan-Çad Müşterek Kuvvetleri Komutanlığı ve Zırhlılar, Topçular ve Mühendisler Komutanlığı. HARTUM

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.