O cezaevi boşaltıldı

Dünya Haberleri —

Tocoron Cezaevi

Tocoron Cezaevi

  • Venezuela’nın 11 bin asker ve polis ile ancak girebildiği Tocoron Cezaevi boşaltıldı. Uluslararası uyuşturucu karteli Tren de Aragua’nın  kontrolünde olan cezaevinin içinde gece kulübü, yüzme havuzu, uyuşturucu, internet ve dışarıdan yatılı ziyaretçileri ağırlayan bölümler vardı. 

Tocoron Cezaevi, Venezuela’nın yanı sıra Kolombiya, Ekvador, Peru ve Şili’de faaliyet gösteren ve Latin Amerika’nın en önemli organize suç örgütleri arasında yer alan Tren de Aragua çetesinin adam kaçırmadan uyuşturucu ve silah satışına kadar çok sayıda yasadışı işi yönettiği merkez üs olarak biliniyor.

Haftalık 10 dolara sınırsız hizmet
Cezaevinin kurallarının “Savaşçı Çocuk” lakabıyla bilinen Tren de Aragua lideri Hector Guerrero tarafından belirlendiği ve tüm mahkumların Guerrero’ya haftada 10 dolar para ödediği bildiriliyor. Yapılan araştırmalar, cezaevi içinde cep telefonu, internet, kablolu televizyon ve klimanın yanı sıra restoran, hayvanat bahçesi, binicilik merkezi, yüzme havuzu, çocuk parkı gibi tesislerin de olduğunu ortaya koyuyor.

500 mahkum firar etti
Venezuela’da cezaevlerindeki koşulları takip eden kurumlara göre, söz konusu cezaevinin toplamda 750 kişilik kapasitesi olmasına rağmen, cezaevinde yaklaşık 5 bin tutuklu ve hükümlü bulunuyordu. Yerel basına göre operasyonda başta Hector Guerrero ve diğer çete liderleri olmak üzere yaklaşık 500 mahkum, yanlarına ağır silahları ve kıymetli eşyaları alarak daha önceden kazdıkları tünellerden firar etti. Konuyla ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Güvenlik kuvvetleri şimdiye kadar 2 kaçağın yakalandığını açıkladı.
Venezuela’da hapishanelerinin toplam kapasitesi 18 ila 20 binken, cezaevlerindeki mahkum sayısının yaklaşık 30 bin olduğu bildiriliyor. İçişleri Bakanı Remigio Ceballos, suçun hüküm sürdüğü Tocoron Cezaevi’nin tamamen boşaltıldığını ve hükümlülerin ülkedeki 85 cezaevine dağıtılacağını ve operasyon sürecinde uluslararası standartlara tamamen uyulduğunu açıkladı. CARACAS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.