Öcalan hepimizin önderi

Diaspora Haberleri —

10 Eylül 2020 Perşembe - 05:56

  • Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük talebiyle gerçekleştirilen Uzun Yürüyüşe katılan enternasyonalist gençler "Öcalan’ın felsefesi büyük bir kaynak, o hepimizin önderi" diyor. 

PERVİN YERLİKAYA

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük talebiyle gerçekleştirilen Uzun Yürüyüşe Avrupa’nın birçok ülkesinden 200’ü aşkın genç katılıyor. Beş günlük etabı tamamlanan yürüyüşte Almanya, Fransa, İspanya, İsviçre, İngiltere ve Hollanda’dan 20’yi aşkın enternasyonalist genç de bulunuyor.

Yürüyüşe Fransa’nın Marsilya kentinden katılan Emilie Dupont, "Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü ve Kürt halkının özgürlük mücadelesine destek için geldim" dedi. Emilie, Fransa’da siyasi tutsakları destekleyen bir kurumda çalışıyor. Bu vesileyle Kürt tutsakların yakınlarıyla da tanışma imkanı bulduğunu söyleyen Emilie, "Bizlerin Sayın Abdullah Öcalan’a ihtiyacı var, bence özgür bir yaşamı tercih eden herkesi temsil ediyor. Kapitalizm ve faşizme karşı bir ideolojisi ve başkaldırısı var. Özellikle de kadın özgürlüğünün ön planda olması benim için çok önemli" diye belirtti. İlk kez katıldığı Uzun Yürüyüş’ten güzel izlenimlerle ayrılacağını belirten Emilie, "Muazzam bir yoldaşlık var, herkes birbirini motive ediyor. Buradan tüm enternasyonalistelere çağrım; demokratik konfederalizmi desteklemeliyiz, çünkü özgürlüğün tek yoludur" mesajını verdi.

Fikirleri bizim için büyük hazine

Luica Garcia, İspanya’dan 5 arkadaşıyla beraber Uzun Yürüyüş’e katılmış. Madrid’de bulunan Rojava ile dayanışma kurumuyla iletişimi olduğunu söyleyen Luica, "Öcalan benim çok büyük bir lider. Onun fikirleri bizler için büyük bir hazinedir. Öcalan’ın özgürlüğü çok önemli. Tüm halklar için bir önder ve özgürlüğün sembolüdür. Öcalan tecrit altında ama bence dünyanın en özgür insanıdır" diye konuştu. Tutsaklığının son bulmasının tüm halklar için önemli olduğunun altını çizen Garcia, "Dünya hepimizin, bir çatı altında örgütlenmeliyiz. Bunun için Öcalan’ın felsefesi en büyük kaynaktır. Devrim bizde başlar, büyük devrimler için kendimizi ve düşüncelerimizi değiştirmeliyiz” çağrısında bulundu.

 

Birçok sorumun cevabı Öcalan’da

Yürüyüşe Almanya’nın başkenti Berlin’den katılan Felix Veber’in coşkusu gözle görülebiliyor. Gülen yüzüyle çevresine moral veren Felix, 7 ay önce Kürtçe öğrenmeye başlamış. Daha önce 15 Şubat komplosunu protesto için enternasyonalistler tarafından gerçekleştirilen Uzun Yürüyüşe de katılan Felix, "Bu ikinci uzun yürüyüşüm ve ilk defa Kürt gençleriyle yürüyo