Onlar için yerimiz var

Dünya Haberleri —

10 Eylül 2020 Perşembe - 20:00

  • Almanya’nın birçok kentinde düzenlenen eylemlerde Yunanistan'ın Midilli Adası'nda bulunan Moria mülteci kampında çıkan yangından sonra evsiz kalan binlerce kişinin Almanya’ya getirilmesi istendi.

Yunanistan'ın Midilli Adası'nda bulunan Moria mülteci kampında çıkan yangından sonra binlerce kişi evsiz kaldı. Avrupa devletlerinin mülteci politikasını protesto eden binlerce kişi Almanya’nın birçok kentinde alanlara çıktı. ”Yerimiz var, Moria'dan Almanya'ya getirin-hemen şimdi, Sınırlara hayır, Sınır dışı kararlarına son" sloganları atan eylemciler, üzerinde "Tüm sığınmacı kamplarını kapatın", "Moria iyi değil", "Kampları boşaltın, hemen kabul edin", "Moria yanıyor hemen tahliye edin" ve "Yazıklar olsun Avrupa Birliği" yazılı pankart ve dövizler taşıdı.

Berlin’de binlerce kişi sivil toplum kuruluşlarının çağrısı ile merkezi tren istasyonu önünde bir araya gelerek İçişleri Bakanlığı’na doğru yürüdü. Eylemde yapılan konuşmalarda Avrupa ülkelerinin mülteci politikası eleştirildi ve sığınmacıların Almanya’ya alınmasına imkan tanınması gerektiği belirtildi.

Almanya’nın tutumu eleştirildi

Mainz’da ise yüzlerce Schillerplatz’da bir araya gelerek Moria kampında bulunan sığınmacıların Almanya’ya kabul edilmeleri için çağrı yaptı. Sivil toplum örgütleri ve Die Linke’nin çağrısı ile düzenlenen eyleme Mainz ve Wiesbaden kentlerinden çok sayıda kişi katıldı.

Kürdistanlıların da yer aldığı mitingde geçtiğimiz aylarda Moria ve Karatepe kampınlarına giden Prof. Dr. Gerhard Trabert konuştu. Trabert, mültecilerin büyük bir çaresizlik ve dram yaşadığını söyledi. Yaşam koşullarının dayanılmaz derecede kötü olduğunu belirten Trabert, başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinin en kısa sürede ülkelerine kabul etmeleri gerektiğini vurguladı.

Eylemde kurum, kuruluş ve partiler adına birer konuşma yapıldı. Konuşmalarda Almanya Hükümeti’nin mülteciler konusundaki tutumu sert bir dille eleştirildi ve bir an önce harekete geçme çağrısı yapıldı.

İsviçre’de de protesto vardı

Avrupa devletlerinin göçmen politikaları İsviçre'nin başkenti Bern'de protesto edildi.

Birçok göçmen örgütün yer aldığı eylem, binlerce kişinin katılımı ile merkezi tren istasyonu önünde başladı. Uluslararası parlemento, İltica başvuru merkezi (SEM) gibi önemli noktalarda oturma eylemi yapan göstericiler, başta İsviçre olmak üzere Avrupa devletlerine, mültecilere sahip çıkmaları gerektiği çağrısında bulundu.

Tertip komitesinin yaptığı açıklamada “Bizler başta İsviçre olmak üzere Avrupa devletlerinin göçmenlerin bu yardım ve burada bulunan halkın bir an önce tahliyesi çağrılarını görmezden gelmelerini kabul etmiyoruz. Avrupa hemen şimdi harekete geçmeli ve tüm göçmenleri kabul etmelidir" denildi.

Protesto eylemi Reithalle alanında sonlandırıldı.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.