Özgürleşene kadar durmak yok

Diaspora Haberleri —

15 Eylül 2020 Salı - 17:00

  • KCK’nin ilan ettiği "Tecride, faşizme, işgale son; özgürlüğü sağlama zamanı" hamlesinin Avrupa ayağı start aldı. Birçok kurum, örgüt, parti temsilcisi, aydın ve yazarın katıldığı açıklamada “Önderliğimiz özgürleşene kadar kadar durmak yok” mesajı verildi.

 

BARIŞ BALSEÇER / STRASBOURG

KCK tarafından 12 Eylül’de "Tecride, faşizme, işgale son; özgürlüğü sağlama zamanı" sloganıyla başlatılan hamlenin Avrupa ayağı dün Fransa’nın Strasbourg kentinde yapılan basın açıklamasıyla start aldı.

Kürdistanlı ve Türkiyeli parti, örgüt, kurum temsilcisi, şahsiyetin katılım ve desteğiyle gerçekleşen açıklama, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük talebiyle 9 yıldır nöbet eyleminin devam ettiği Avrupa kurumlarının merkezinde gerçekleşti. "Zamanı geldi, Sayın Öcalan’a özgürlük hemen şimdi" mesajının verildiği basın açıklaması boyunca sık sık "Biji Serok Apo", "Önderliksiz yaşam asla", "Öcalan’a özgürlük" sloganları atıldı.

Birlikte özgürleştireceğiz

Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada 20’ye yakın temsilci yaptıkları konuşmalarla hamleye destek beyanında bulunurken, birçok çevre de destek mesajını yazılı olarak iletti. İlk sözü Avrupa’da hamleye öncülük edecek olan KCDK-E Eşbaşkanları aldı. KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç, "AK, CPT önünde bu hamleyi başlatıyoruz. CPT ikiyüzlü politikasından vazgeçmeli. 'İmralı tecridi kabul edilemez' dedi ama adım atmadı. Yaşananlardan sorumlular" dedi.

Kürt halkı ve dostlarının her yeri mücadele alanı haline getireceğini belirten Koç, "Adımlarımızı birlikte atacağız. Kürdistanı, Önder Apo’yu özgürleştireceğiz" diye konuştu.

KCDK-E Eşbaşkanı Fatoş Göksungur ise "22 yıldır ağır tecrit koşullarında tutulan Önder Apo’yu artık özgürleştirme zamanıdır. Türkiye ve Ortadoğu’da demokrasi istiyorsak, Kürt sorununun çözümünü istiyorsak, faşizme, soykırıma karşı özgürlük hamlesini topyekün sahiplenmemiz gerekiyor. Şimdi faşizmi yıkma, demokrasiyi kurma, Reber Apo’yu özgürleştirme zamanıdır" dedi.

Zamanı geldi, hemen şimdi

DTK eski Eşbaşkanı Hatip Dicle de, "Önder Öcalan’ın serbest bırakılması ve hemen şimdi özgürlüğü adına uzun bir zamana yayılacak olan güçlü bir kampanyayı başlatmak için bir aradayız" diyerek şöyle devam etti: "Şimdi 72 yaşında olan Başkan Öcalan 22 yıldır tek kişilik hücrede büyük bir irade savaşı, görkemli bir direniş gösteriyor. CPT’nin de kabul ettiği gibi ağır bir tecrit altındadır. Milyonlarca insanın sözcüsü olarak Önder Öcalan hemen serbest bırakılmalıdır, zamanı geldi diyoruz."

Kadınlar rolünü oynayacak

Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) Temsilcisi Songül Çelik, "Kürt kadınları olarak bu hamleyi büyük bir onurla sürdüreceğiz" dedi. Öcalan rehin alındığında geliştirilen Güneşimizi Karartamazsınız hamlesini hatırlatan Çelik, "Kadınlar olarak bu hamlede yerimizi alacak, rolümüzü oynayacağız" diye konuştu.

Kampanyanın parçasıyız

HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü, "HDP, Sayın Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan kampanyanın organik bir parçasıdır. Partimizin kurucu iradesinin bir parçası olan, Türkiye’nin iki büyük devrimci dinamiğini bir araya getirmeye yardımcı olan, bunun perspektifini sağlayan yoldaşımıza özgürlük istiyoruz, onunla sadece savaşta değil barışta da birlikte yürümek istiyoruz. Sevgili yoldaşımız Öcalan için yürütülen kampanyanın aktif bir parçası olacağız. Eninde sonunda yoldaşımızı yanımıza alacağız" diye konuştu.

Dört parçadan Kürtler

Kürdistan’ın dört parçasından temsilciler de açıklamaya katılarak Öcalan’a özgürlük talebini dile getirdi. Goran Hareketi’nden Miran Mervan, AK’ye seslenerek, "Kürt Halk Önderi Öcalan’a özgürlük istiyoruz" dedi. Kürt sorununun siyasi çözümünü sağlayacak kişinin Öcalan olduğunun altını çizen Mervan, "Çözümsüzlüğü ortadan kaldıracak lider Öcalan’dır. Güney Kürdistan’daki tüm siyasi partiler de tecride, işgal saldırılarına karşı durmalıdır" çağrısında bulundu.

KCDK-E Başur Komisyonu’ndan Adib Daloyi ise Güney halkına seslenerek, "Güney Kürdistan Türk işgaline kurban edilmemeli. Bu kampanyaya katılmalı, Türk devletinin işgal saldırılarına karşı mücadeleyi büyütmeliyiz" dedi.

Çözecek tek lider Öcalan

KNK Temsilcisi Ali Batur, "Kürt ulusal birliği, Önder Apo’nun özgürlüğü, Kürdistan’a statüsü için halkımıza söz veriyoruz. Bu mücadeleyi her zaman sürdüreceğiz" diye konuştu. 

Şengal Meclisi eski Eşbaşkanı Haci Hassan Bisso, Öcalan’ın Êzîdîler için önemine vurgu yaparak, "DAİŞ saldırısından sonra Önder Apo’nun savaşçıları bize yetişti. Êzîdî toplumunu korudu, halkımız Önder Apo’nun felsefesiyle kendisini yeniden yarattı. Tüm dünyaya sesleniyoruz: Önder Öcalan’a sahip çıkın" diye konuştu.

Kürdistan Komünist Partisi Sözcüsü Kemal Bilget şöyle konuştu: "Konu açık ve net. Hapishanelerin kapıları açılmadan, siyasiler özgürleştirilmeden, bir ülkede özgürlük gelmez. Yoldaşlarımızın başlattığı kampanyayı var gücümüzle destekleyeceğiz."

PYD Avrupa Temsilcisi Zozan Derik, "Kürdistan halkları ve dostları olarak bu hamleyi yükseltecek ve AKP-MHP faşizmini yıkacak. Artık zamanı geldi de geçiyor. Dört parça Kürdistan ve Avrupa’daki halkımız bu hamleyi büyütecek. Önderliksiz yaşam asla" dedi.

PJAK Avrupa Temsilcisi İbrahil Alapur de Avrupa kurumlarına tepki göstererek şöyle seslendi: "Avrupa insan haklarının merkezi olduğunu iddia ediyor. Peki, 21 yıldır devam eden tecride ilişkin ne diyor? Kürt Halk Önderi işkence koşullarındadır. Ortadoğu’da barışın tesisi Önder Apo’nun özgürlüğüyle sağlanır."