Avrupa'da hamle başladı

Diaspora Haberleri —

13 Eylül 2020 Pazar - 23:05

Avrupa’nın birçok kentinde düzenlenen eylemlerle “Tecride, faşizme, işgale son; özgürlüğü sağlama zamanı” hamlesi kapsamında Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit protesto edilirken, özgürlüğü talep edildi.

Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar, “Tecride, faşizme, işgale son; özgürlüğü sağlama zamanı” hamlesi kapsamında Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü talebiyle alanlara çıktı.

ALMANYA

DARMSTADT

Friedenplatz’da başlayan ve Mannheim’dan Kürdistanlıların da katıldığı yürüyüş kentin en işlek caddelerinden geçti. Faşistlerin ve Alman polisinin provokasyon girişimlerine rağmen Kürdistanlılar ve dostları yürüyüş ardından da bir miting düzenledi. Darmstadt Halk Meclisi adına bir konuşma yapan Mehmet Çoban, “Başkan Apo’nun özgürlüğü için her gün alanlarda olacağız” dedi. KOMAW adına Mürşide Oltan ise Başkan Apo özgür oluncaya kadar ayakta olacağız” diye konuştu.

Darmstadt

 

FRANKFURT

Kürdistanlılar ve dostları, Hauptwach'de bir araya geldi. Kürt Halk Önderi’nin özgürlüğünü ifaden eden pankartların taşındığı eylem büyük bir ilgi ile karşılandı. Eylemde yapılan konuşmada başlatılan hamlenin her alanda yükseltileceği belirtildi.

SAARBRÜCKEN

Europa Galeri’nin önünde başlayan eylemde çok sayıda bildiri dağıtıldı. Yapılan konuşmalarda 40 yıl önce gerçekleştirilen 12 Eylül darbesinin bugün de daha ağır şekilde devam ettiği dile getirildi. Kürt Halk Önderi üzerindeki ağırlaştırılmış tecridin kabul edilemeyeceği belirtilen konuşmalarda, tecrit kalkıncaya kadar eylemlerin süreceği ifade edildi.

 

STUTTGART

Lautenschlager Straße de bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları tecride ve faşizme karşı yürüdü. Eylemciler yürüyüş boyunca Öcalan’ın posterlerini taşıdı ve sık sık, “Es lebe Öcalan”, “Biji Serok Apo”, “Terörist Erdoğan” sloganları attı. Königstrasse’de düzenlenen miting ardından eylem sloganlarla sona erdi.

 

HEILBORNN

DKTM tarafından hamle kapsamında bir yürüyüş organize edildi, eyleme Heilbornn ve çevresinde yaşayan Kürdistanlılar da katıldı. Almanların ve Türkiyelilerin de yer aldığı yürüyüş Theresienwiese’de başladı. Eylemde yapılan konuşmalarda Öcalan özgürlüğüne kavuşana kadar eylemlerin süreceği mesajı verildi.

 

DÜSSELDORF

Kentte Kürdistanlılar ve dostları,DGB Haus önünde bir araya geldi. Öcalan’ın bayrak ve dövizlerinin taşındığı eylem büyük bir ilgi gördü.

Yapılan konuşmalarda 12 Eylül faşizminin bugün de sürdüğü belirtilerek, Öcalan’ın İmralı direnişi selamlandı.

Sık sık, “Diktatör Erdoğan”, “Faşist Türkiye”, “Katil Erdoğan”, “Biji Serok Apo”, “Biji berxwedana Heftanin”, “Biji berxwedana gerilla” sloganlarının atıldığı eylemde Rojava, CİK ve Kürdistan ve Türkiyeli sol partileri adına da konuşmalar yapıldı.

Eylem TEV-ÇAND sanatçıları devrim şarkılarıyla sona erdi.

Düsseldorf

 

FRANSA

PARİS

Paris’te de hamle kapsamında CDK-F çağrısı ile bir yürüyüş düzenlendi. République Meydanı’nda bir araya gelen Kürdistanlılar " Azad bike" ve " Öcalan'a özgürlük " pankartı ile yürüyüşe geçti.

Yürüyüş boyunca "Be Serok jîyan na be", "Öcalan'a özgürlük", sloganları atan Kürdistanlılar, Kürt Halk Önderi Öcalan’a uygulanan tecride ilişkin bildiriler dağıttı.

Bastille Meydanı’nda ise bir miting düzenlendi. Mitingde CDK-F adına konuşan Murat Ceylan “Önderliğimizin yarattığı paradigma karşısında çıkmaza giren Türk faşizmi Önderliğin üzerinde ağır tecrit uygulamaktadır. Bundan sonra Önderliğimizin özgürlüğünden daha acil bir şey yoktur" diye konuştu.

Paris

STRASBOURG

Kentte hamle kapsamında bir miting düzenledi. Strasbourg Garı önünde bir araya gelen Kürdistanlılar, “Öcalan’a özgürlük, hemen, şimdi!” pankartı açarak, “Katil Erdoğan”, “Terörist Erdoğan”, “Diktatör Erdoğan”, “Biji Serok Apo” sloganları attı.

Mitingde yapılan konuşmalarda, İmralı işkence sisteminde mutlak tecrit altında tutulan Öcalan’ın Kürt halkının iradesi olduğuna vurgu yapıldı.

Miting, “Önderliğimizin özgürlüğü, bizim özgürlüğümüzdür” denilerek sloganlar eşliğinde sona buldu.

 

MARSİLYA

Kürdistanlılar, Canabiere Meydanı’nda bir araya gelerek Heftanin direnişini selamladı, Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecridi lanetledi. Yapılan konuşmalarda herkesin bu hamleyi ve mücadeleyi sahiplenmesi gerektiği belirtildi.