Petkov istifa etti

Dünya Haberleri —

Kiril Petkov

Kiril Petkov

  • Bulgaristan'da parlamentodan güvenoyu alamayan Başbakan Kiril Petkov, kabinesinin istifa dilekçesini dün Cumhurbaşkanlığı’na sundu. Cumhurbaşkanı Rumen Radev ise  Petkov’un istifa dilekçesini alır almaz yeni kabinenin oluşturulması için siyasi güçlerle görüşmelere başladı.

Bulgaristan'da parlamentodan güvenoyu alamayan Başbakan Kiril Petkov, kabinesinin istifa dilekçesini dün Cumhurbaşkanlığı’na sundu. Cumhurbaşkanı Rumen Radev ise  Petkov’un istifa dilekçesini alır almaz yeni kabinenin oluşturulması için siyasi güçlerle görüşmelere başladı. Görüşmelerin ardından Radev, parlamentoda en büyük gruba sahip Değişime Devam Partisi’ne (PP) tekrar hükümeti kurma görevi verecek. PP’nin bu görevde başarısız olması durumunda kabine oluşturma sırasını, eski başbakanlardan Boyko Borisov’un lideri olduğu Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisi devralacak. Bu arada Borisov, partisinin bu görevi kabul etmeyeceğini duyurmuştu.

En büyük 2 partinin kabine oluşturamaması durumunda cumhurbaşkanı, erken seçim için tarih belirlemeden önce kendi tercihine göre meclisten üçüncü bir siyasi güce hükümeti kurma görevi verecek. Ülke erken seçim yoluna girerse Radev, parlamentoyu feshederek geçici teknokratlar hükümeti kuracak. 

1 yılda 3 seçim yapılmıştı

Bulgaristan’da halk, 2021'de 3 kez parlamento seçimine gitmişti. Kiril Petkov hükümeti, 13 Aralık 2021'de güvenoyu alarak göreve başlamıştı. Popülist şovmen Slavi Trifonov’un “Böyle Bir Halk Var” isimli partisinin Petkov’un kabinesini oluşturan 4’lü koalisyondan ayrılmasının ardından muhalefet, meclise gensoru önergesi sunmuştu. Petkov hükümeti, 22 Haziran’da yapılan oylamada muhalefetin oylarıyla devrilmişti. 

SOFYA 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.