Piroğlu: Kars, çete üssü yapılıyor

Diaspora Haberleri —

12 Ekim 2020 Pazartesi - 23:00

  • Kars belediyesine yönelik gasp ve telaşla kayyum atanmasını değerlendiren HDP Milletvekili Musa Piroğlu “Kars’ı, Azerbaycan’a aktarılan çeteler için lojistik ve barınma üssü olarak kullanacaklar” dedi.

 

DENİZ BABİR/FRANKFURT

ADDKİ, ADHK, ATİK, AVEG-Kon, Yeni Kadın ve SKB tarafından Frankfurt’ta “HDP üzerindeki baskılar" konulu bir panel düzenlendi. Haziran Kültürevi’nde düzenlenen panele HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu katıldı. Panelde HDP’ye yönelik baskıları değerlendiren Piroğlu, iktidar bloğunu yan yana getiren temel motivasyonun Kürt halkına yönelik düşmanlık olduğunu söyledi.

Kars da üs olarak kullanılacak!

Kars belediyesinin gasp edilmesine de değinen Piroğlu şöyle konuştu: “Kars yıllardır iktidar için özellikle de MHP için önemli bir kaleydi. Son dönemde HDP’nin hizmet ve başarıları Kars halkı tarafından ilgi gördü. Ayrıca Kars’ın Azerbeycan’la olan sınır hattı da iktidar için önemlidir. Ayhan Bilgen gözaltındayken telaşla atanan kayyuma bakıldığında buradaki niyet daha iyi anlaşılıyor. Kars’ı, Azerbaycan’a aktarılan çeteler için lojistik ve barınma üssü olarak kullanacaklar."

Ortak mücadele örülmeli

Kürt Halk Önderi Öcalan'ın içinde bulunduğu tecrit ve esaret koşullarına da değinen Piroğlu, bu meselenin sadece Kürtlerin sorunu olarak algılanmasını eleştirdi. “İmralı'daki 22 yıllık esaret Kürt halkının sorunu olarak görülüyor. Bu büyük bir yanlıştır" diyen Piroğlu ortak mücadelenin önemine vurgu yaptı: "Aslında uluslararası komplo ile başlayan bu savaş siyasetinin Türkiye’deki demokrasi ve emek mücadelesi ile doğrudan bir ilişkisi var. İmralı'daki esaret ve tecridin ortadan kaldırılması için ortak mücadele örülmelidir.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.