PKK terör örgütü değil

Dünya Haberleri —

8 Haziran 2022 Çarşamba - 16:20

.

.

  • Belçika’daki Yabancılar Dava Konseyi, PKK’nin "terörist örgüt olmadığına” hükmetti. Böylece Belçika yargısı ikinci kez aynı kararı almış oldu.

Belçika’da yabancılara ilişkin bireysel kararlara karşı temyiz başvurularıyla ilgilenen Yabancılar Dava Konseyi, PKK’nin terörist bir örgüt olmadığına hükmetti. 

İsmi gizli tutulan Kürt bir mültecinin siyasi sığınma talebinin ‘PKK’li’ denilerek reddedilmesi üzerine yapılan itirazı değerlendiren Yabancılar Dava Konseyi, “PKK terör örgütü değildir” hükmüne vardı. 

Sığınma hakkı geri alınamaz 

ANF’den Maxime Azadi’nin haberine göre, Konsey ayrıca vatandaşı olduğu ülkenin dışında PKK’nin finansmanına katıldığı gerekçesiyle Kürt mültecinin siyasi sığınma hakkının elinden alınması kararını da iptal etti. 

Yapısı ve niteliği incelendi

Kararda, “Konsey, PKK'nin niteliği, yapısı, örgütlenmesi, faaliyetleri ve yöntemleri hakkında kendisine sunulan çeşitli bilgi kaynaklarına dayanarak, bu örgüt tarafından işlenen eylemlerin bir bütün olarak ele alındığında terörist olarak nitelendirilemeyeceği kanaatindedir” denildi.

Temyiz Mahkemesi de aynı görüşte

Yabancılar Dava Konseyi ayrıca daha önce Brüksel Temyiz Mahkemesi’nin PKK lehine verdiği kararda ortaya koyduğu görüşe katıldıklarını da bildirdi. Temyiz Mahkemesi, 8 Mart 2019’da İstinaf Mahkemesi’nin aldığı kararı, 28 Ocak 2020’de kabul etmişti. Belçika yargısı bu kararla PKK’nin terörist örgüt olmadığını ve ulusal yasalarca yargılanamayacağına hükmetmişti. 

PKK listeden çıkarılmalı

Kürtler ile dostları, Belçika’nın da arasında bulunduğu Avrupa ülkelerinde yaklaşık 8 aydan beri PKK’nin Avrupa Birliği’nin ‘terör örgütleri listesi’nden çıkarılması için imza kampanyası yürütüyor. Kampanyada hedef 4 milyon imzanın toplanarak sistematik olarak AB’nin ‘terör listesi’ni oluşturan Avrupa Konseyi’ne sunulması.

Online imza atabilirsiniz

PKK yasağına karşı yürütülen kampanyaya online olarak katılmak isteyenler, Justice For Kurds’un internet sitesine girerek dilekçe (petition) bölümünden metne imza atabilirler. “Barış, demokrasi ve insan hakları adına, Avrupa Birliği Konseyi'ni PKK'yi yasaklanmış terör örgütleri listesinden çıkarmaya çağırıyoruz” başlıklı imza metnine ulaşmak için şu linki tıklayabilirsiniz:

http://justiceforkurds.info/Petition/ 

HABER MERKEZİ

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.