Reisi ve heyeti Şam’da

Dünya Haberleri —

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi

  • 12 yıl sonra bir İran cumhurbaşkanı Suriye'yi ziyaret ediyor. Cumhurbaşkanı Reisi ziyaret öncesi açıklamasında ziyaretinin "Suriye ve diğer müttefiklerle bağı güçlendirip geliştireceğini" söyledi.

Suriye'de iç savaşın başladığı 2011 yılından beri ilk kez cumhurbaşkanlığı düzeyinde yapılan ziyareti İbrahim Reisi gerçekleştiriyor. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Suriyeli mevkidaşı Beşar Esad ile görüşmek üzere hava yolu ile Şam'a gitti. 

Amman zirvesi sonrası gerçekleşti
Amman zirvesi ardından gerçekleşen ziyaretin ikili ilişkiler ve yaşanan gelişmeler karşısında İran’ın resmi tutumunu göstermesi açısından önemli olduğu vurgulanıyor. Reisi ve petrol, savunma, dışişleri ve telekomünikasyon bakanlarının  yer aldığı heyeti Suriyeli yetkililer Şam Havalimanı'nda karşıladı. Suriye resmi haber ajansı SANA, iki günlük ziyaret sırasında "bir dizi anlaşmanın" imzalanacağını söyledi.
Ziyaret öncesi Lübnan’da Hizbullah’a yakın yayın kuruluşu El Mayadin’e konuşan Cumhurbaşkanı Reisi, gezinin Suriye ve Lübnan Hizbullahı da dahil olmak üzere diğer müttefiklerle bağları "güçlendirip geliştireceğini" söyledi.
Reisi'nin ziyareti, İran ve bölgesel rakibi Suudi Arabistan'ın yıllarca süren gerilimden sonra ilişkileri normalleştirmeye karar verdiği bir dönemde geldi. 2011'de iç savaş nedeniyle Suriye'yi izole eden Arap ülkeleri, 12 yıllık savaşı sona erdirmek ve Suriye'yi yeniden Arap Birliği saflarına katmak için bir yol haritası geliştiriyor. ŞAM

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.