Ret yalanına yalanlama 

Dünya Haberleri —

16 Mayıs 2022 Pazartesi - 20:00

.

.

  • Alman İçişleri Bakanlığı’nın PKK yasağının kaldırılması için yapılan başvuruyu reddettiğine dair spekülatif haberleri yalanlayan Avukat Lukas Theune, “Haberler gerçek dışı. Bize verilmiş resmi bir cevap yok. Sözcü’nün açıklaması Türkiye’yi endişeye düşürmemek için hızlıca verilen bir demeç” dedi.

BERDAN DOĞAN/MAINZ

Almanya’da Kürdistan İşçi Partisi’nin (PKK) faaliyetleri dönemin İçişleri Bakanı Manfred Kanther tarafından 26 Kasım 1993’te yasaklandı. 29 yıldır süren PKK yasağının kaldırılması için PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan ve Murat Karayılan adına avukatlar Dr. Lukas Theune ve Dr. Peer Stolle 11 Mayıs’ta Federal İçişleri Bakanlığı’na ilk kez resmi başvuru yaptı. Avukatlar, artık güncel olmayan PKK yasağının kaldırılmasını ve Federal Hükümet’in de Kürtlere yönelik siyasetinde yeni bir sürecin kapısını aralaması gerektiğini vurguladı.

Bakanlığın başvuruya dair yanıtını 1 yıl içinde vermesi bekleniyor. Bakanlık talebi reddederse İdare Mahkemesi’ne Bakanlık aleyhine dava açılacak. 

 

Lukas Theune

 

2 bilirkişi raporu

Gazetemize konuşan avukatlar başvuruya dair önemli bilgileri paylaştı. Avukat Lukas Theune, İçişleri Bakanlığı’na verdikleri 20 sayfalık dilekçenin iki ayrı bilirkişi raporunu kapsadığını belirttti. Theune, raporların ise suç alanında uzman olan Prof. Dr. Roland Hefendehl ile sosyolog Prof. Joost Jongerden tarafından hazırlandığını açıkladı. Theune’nin verdiği bilgiye göre, bilirkişi Hefendehl 1990’lı yıllardan bu yana yaşanan gelişmeleri incelediği raporunda şiddetin önemli bir kısmının PKK yasağından dolayı yaşandığını ve yasağın kalkması halinde bu şiddetin de ortadan kalkacağı tespitine yer verdi.