Rojava devrimi selamlandı

Diaspora Haberleri —

19 Temmuz 2020 Pazar - 23:00

  • Almanya’nın Bielefeld, Münster, Nürnberg ile Fransa’nın Marsilya ve Toulouse, İsviçre'nin Basel ve Cenevre kentlerinde düzenlenen eylemlerle Rojava devriminin yıldönümü kutlandı.

BİELEFELD

Rojava devriminin 8’inci yıldönümü vesilesiyle “Devrim halkların umudu - Hep birlikte direnişe!” şiarıyla coşkulu bir yürüyüş gerçekleşti.

HBF önünde başlatılan yürüyüşü polis müdahale ederek provoke etmek istedi. Polisin provokasyon girişimlerine rağmen gençler kararlılıkla kutlamasını gerçekleştirdi.

Yürüyüş Kesselbrink meydanında yapılan konuşmalar ve çekilen halaylarla sona erdi.

MÜNSTER

Rojava devriminin yıldönümünü bir yürüyüş ile kutladı.Kentin en işlek caddelerinden geçerken bildirilerin okunduğu ve sloganların atıldığı yürüyüş ardından da Türk Konsolosluğu önünde açıklama yapıldı.

NÜRNBERG

Nürnberg kentinde de bir mitingle Rojava devriminin yıldönümü kutlandı. Nürnberg Medya Halk Evi tarafından Jakobplatz’a düzenlenen yürüyüş ardından bir miting yapıldı.

Kürdistanlılar ve Almanların katıldığı yürüyüşte "Rojava'da direniş zamanı, dünyanın her yerinde Rojava'yı savunacağız" pankartı taşınırken sık sık "Jin jîyan Azadî", " Terörist Erdoğan", "Yaşasın enternasyonalist direniş" sloganları atıldı.

MARSİLYA