Rojava için ayağa kalk

Diaspora Haberleri —

17 Temmuz 2020 Cuma - 13:37

  • Rojava devriminin yıldönümü hafta sonu tüm dünyada gerçekleştirilecek eylemlerle selamlanacak. KCDK-E, enternasyonalist örgütler tarafından organize edilen eylemlere katılım çağrısında bulundu.

Women Defend Rojava (Kadınlar Rojava’yı Savunuyor), Internationalist Commune (Enternasyonalist Komün), Make Rojava Green Again ve RiseUp4Rojava (Rojava için Ayağa Kalk) platformları; sömürgeciliğe, faşizme, ataerki ve kadın kırımına, ekolojik yıkıma ve dünyanın her yerindeki bütün baskı biçimlerine karşı 18 ve 19 Temmuz’da küresel eylemlilik gerçekleştirilecek.

KCDK-E Eşbaşkanlık Divanı tarafından yapılan açıklamada, “8 yıl önce, 19 Temmuz’da, kadın öncülüğünde gerçekleştirilen, halkların, inançların özgürlükçü, eşitlikçi ortak yaşam devrimi Rojava’da gerçekleşti. Kobanê ve Rojava’da insanlık düşmanı DAİŞ çetelerine karşı insanlık adına yürütülen destansı direnişle sadece Rojava ve Ortadoğu’da değil, tüm dünya insanlığında büyük sempati ve destek kazandı. Sadece Kürtlerin, Arapların, Asurilerin, Türklerin değil, Avrupa’dan, Amerika’ya, Kanada’dan Uzakdoğu’ya kadar birçok halktan ve kıtada enternasyonalist insanlığın direnişi ile Rojava devrimi gerçekleşti” denildi.

“Faşizme, sömürgeciliğe ve soykırıma karşı mücadelede barış içinde yaşanacak bir dünya hepimizin ortak mücadelesiyle mümkündür” diyen KCDK-E şu çağrıda bulundu: “Enternasyonalist dostlarımızın öncülüğünde 18 ve 19 Temmuz’da tüm dünyada gerçekleştirilecek Rojava devrimini kutlama ve sahiplenme eylemlerine katılarak ortak mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz. Tüm Kürdistanlıları, insanlığı, kadın, çocuk, yaşlı, genç, devrimci, demokrat, aydın ve muhalif herkesi enternasyonalist yürüyüş ve etkinliklere aktif katılmaya çağırıyoruz.”  

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.