Rusya ilhaka hazırlanıyor

Dünya Haberleri —

28 Eylül 2022 Çarşamba - 18:45

  • Ukrayna’nın 4 bölgesindeki referandumlarda halkın büyük çoğunluğu beklendiği gibi Rusya’ya katılma yönünde oy kullandı. Rusya'nın bu bölgeleri ilhak etmesi beklenirken, Ukrayna ve Batılı ülkeler ise “ilhakı tanımayacağız” dedi.

Ukrayna'da Rusya'nın kontrolündeki 4 bölgede düzenlenen 5 günlük referandum süreci Salı akşamı sona erdi. Ülkenin doğusundaki Luhansk ve Donetsk ile güneyindeki Kherson ve Zaporijya bölgelerinde yapılan referandumlarda beklendiği gibi halkın büyük çoğunluğu Rusya'ya katılma yönünde oy kullandı.

Referandumdan ‘evet’ çıktı

Rus RIA haber ajansı, 4 bölge genelinde seçmenlerin yüzde 98’sinin Rusya Federasyonu'na katılma yönünde oy verdiğini bildirdi. Rusya’nın açıkladığı verilerde, Rusya'ya katılmayı onaylayanların oranı Kherson'da yüzde 87, Zaporijya'da yüzde 93, Luhansk'ta yüzde 98 ve Donetsk'te ise yüzde 99 olarak açıklandı. Bu 4 bölge, Ukrayna topraklarının yüzde 15'ini oluşturuyor. 

Süreç nasıl işleyecek?

Rusya’dan daha önce yapılan açıklamalarda referandum sonrasında ilhak sürecinin hızlı bir şekilde yürütüleceği mesajı verilmişti. Devlet Başkanı Vladimir Putin başta olmak üzere Rus yetkililer, referandumun ardından “Rus toprağı” olarak kabul edilecek bölgelerin savunması için stratejik nükleer silahlar da kullanabilecekleri tehdidini savuruyor.

Donetsk ve Luhansk başvurdu bile

Referandum sürecinin tamamlanmasının ardından Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri'nin liderleri Rusya'ya katılmak için dün Kremlin'e başvurduklarını duyurdu. Rusya'nın Zaporijya ve Kherson bölgelerine atadığı yerel yetkililer de resmi başvuruda bulunacaklarını açıkladı. 

Putin yarın açıklayacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna'daki referandumlarla ilgili parlamentonun iki kanadına hitaben yarın bir konuşma yapması bekleniyor. 

İlhak oylaması yapılacak

Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko da parlamentonun üst kanadının, bölgelerin Rusya Federasyonu'na katılımıyla ilgili oylamayı 4 Ekim tarihinde yapabileceğini duyurdu. 

Kırım ile birleşecekler 

Rus basını ise Federasyon Konseyi’nden kaynaklara dayandırdığı haberlerde 2014 yılında ilhak edilen Kırım Yarımadası ile yeni 4 bölgenin “Federal Kırım Bölgesi” adı altında idari bir bölgede birleştirileceğini, başına da katı milliyetçi Dimitri Rogozin'in getirileceğini ileri sürdü. 

Ukrayna ve Batı’dan tepki: Meşru değil

Ukrayna ile ABD başta olmak üzere Batılı müttefikleri ise meşru görmedikleri referandum sonuçlarını tanımayacaklarını açıkladı. 

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, "İşgal altındaki topraklardaki bu saçmalığa referandum taklidi bile denilemez" açıklamasında bulundu. Zelenskiy ayrıca Rusya'nın tamamen tecrit edilmesini istedi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Washington'un Ukrayna topraklarını ilhakını asla tanımayacağını söyledi. ABD’nin Moskova Büyükelçiliği ise vatandaşlarına Rusya’yı derhal terk etmeye çağırdı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de referandumların ‘meşruiyetinin bulunmadığı’ ve 'uluslararası hukuka aykırı olduğunu' dile getirdi. BM Siyasi ve Barış İnşası İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary Dicarlo ise referandumların uluslararası hukuka göre 'halk iradesinin gerçek bir ifadesi' veya 'yasal' olmadığını belirtti. 

Türkiye de tanımadı

İsrail de Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla referandum sonuçlarını tanımayacaklarını duyurdu. Rusya ile yakın ilişkilere rağmen Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun "Kırım'ın ilhakını tanımadığımız gibi bunu da tanımayacağız" demesi de dikkat çekti. Rusya’nın müttefiklerinden Çin ise Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü savundu. HABER MERKEZİ

 

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.