Rusya rahatsız

Dünya Haberleri —

2 Aralık 2021 Perşembe - 17:52

  • Rusya, NATO askeri varlığının sınırına dayanmasından ve Ukrayna ile Gürcistan’ın İttifak’a alınması planından rahatsız.

 

NATO ittifakı güçlendirmek için Gürcistan ile Ukrayna’yı üye yapmayı planlıyor. Eski Varşova Paktı üyeleri Polonya, Çekya ve Macaristan 1999'da NATO'ya üye olmuş, 2004 yılında ise 7 ülkeyi içeren en büyük genişleme dalgası hayata geçirilmişti. Bu dalgada Bulgaristan ve Romanya ile Baltık ülkeleri Estonya, Letonya, Litvanya, Slovakya ve Slovenya'nın NATO'ya dahil olması Rusya'da büyük rahatsızlık yaratmıştı. 2009'da Arnavutluk ve Hırvatistan, 2017'de Karadağ NATO'ya üye olurken en son 2020'de Kuzey Makedonya 30'uncu üye olarak İttifak'a kabul edildi.

Rusya genişlemeden rahatsız

Rusya'yı tehdit olarak gören Gürcistan ve Ukrayna'nın NATO koruması altına girmek istemesi Moskova'da rahatsızlık yaratıyor. Moskova bu iki ülkenin NATO üyeliğinin kendisine "güvenlik tehdidi" oluşturacağı görüşünde.

'Doğu’ya genişleme durmalı'

NATO toplantısının sürdüğü saatlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'da yabancı ülke büyükelçileri ile bir araya geldi. Toplantıda konuşan Putin, NATO’dan doğuya genişlemeyi durdurmasını istedi.

'NATO sınırımıza dayandı'

NATO askeri altyapısının Rus topraklarına çok yaklaştığını ve Ukrayna ordusunun Rusya yanlısı milislerin kontrolündeki doğu bölgelerine yığınak yaptığını belirten Putin, Rusya'nın Batı'dan giderek artan bir tehditle karşı karşıya olduğunu söyledi.

'Önerilerde bulunacağız'

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan da konuya dair dün bir açıklama geldi. Lavrov, Stockholm'de yapılan AGİT toplantısında NATO'yu "askeri altyapısını Rus sınırlarına yaklaştırmakla" suçladı. Lavrov ayrıca Moskova'nın doğuya genişlemeyi önlemek için "yakın gelecekte" önerilerde bulunacağını söyledi. Batı'dan bunu araştırmasını istedi.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.