Rusya’da seferlik ilan edildi: Gençler kaçıyor

Dünya Haberleri —

21 Eylül 2022 Çarşamba - 18:30

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

  • Putin'in Rusya'da kısmi seferberlik ilan etmesinin ardından 300 bin yedek asker göreve çağrıldı. Gençler ise zorla askere alınmamak için ülkeden kaçmaya çalışıyor.

 

Kısmi seferberlik yürürlükte

Rusya da dün kısmi seferberlik ilan edildi. Karar Rusya’nın kontrolü altındaki bazı Ukrayna kentlerinde referandum kararı alınması sonrasında alındı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün televizyondan canlı yayınlanan konuşmasında Savunma Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığının tavsiyesi üzerine bu kararı aldığını ve ilgili kararnameyi imzaladığını duyurdu.  

Savaşçılara asker statüsü verilecek

Ukrayna’nın Luhansk, Donetsk, Herson ve Zaporijiya bölgelerinin bağımsızlık kararlarını desteklediklerini belirten Putin, Donbas bölgesindeki gönüllü savaşçılara da Rus askeri statüsü verileceğini söyledi.

Putin’den tehdit gibi uyarı 

Rusya'nın kontrolündeki bölgeleri savunacaklarını söyleyen Putin "Ülkemizin toprak bütünlüğü tehdit edilirse elimizdeki tüm araçları kullanırız. Bu bir blöf değildir. Bize nükleer silahlarla şantaj yapanlar bilsinler ki rüzgar terse dönebilir” uyarısında bulundu. Putin ayrıca “Batı, Ukrayna ve Rusya arasında bir barış olmasını istemiyor. Batı'nın nihai amacı Rusya’yı bölmek ve yok etmek” dedi. 

300 bin yedek askere çağrıldı

Putin'in konuşmasının ardından Savunma Bakanı Sergey Şoygu da 300 bin yedek askeri göreve çağırdı. Kısmi seferberliğin askeri deneyimi olan kişileri ilgilendirdiğini belirten Şoygu, öğrencilerin ve halihazırda askeri görevlerde bulunan kişilerin kapsam dışı olduğunu söyledi. 

Borsa düştü, bilet satışı arttı

Moskova’daki kaynaklar seferberlik ilanının ardından Rus borsasının sert bir şekilde düştüğünü, yurt dışına uçak bileti satışlarında ise artış olduğunu aktardı. Gözlemciler, bunu çok sayıda gencin askere alınmamak için bir an önce ülkeyi terk etmek istemesine bağladı. 

Referandum yapılacak

Putin'in seferberlik kararı Rusya'nın kontrolü altında olan Ukrayna kentleri Luhansk, Donetsk, Herson ve Zaporijiya'da referandum düzenleme kararı alınmasından sonra geldi. 23 ve 27 Eylül tarihlerinde yapılacak olan referandumda halka Rusya'ya katılıp katılmadığı sorulacak.  MOSKOVA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.