Şam ile Ankara Moskova’da görüştü

Dünya Haberleri —

29 Aralık 2022 Perşembe - 16:30

Moskova

Moskova

  • Rusya, 10 yılı aşkın bir aradan sonra Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkileri normalleştirme yoluna girdi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da Suriye ve Türk devletinin 2011 yılından sonra gerçekleşen ilk görüşmesine, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas ile istihbarat yetkilileri katıldı. Tarafların ‘yapıcı ve olumlu’ olarak nitelendirdiği görüşmelerin sürdürülmesine dönük kararlılık bildirildi. 

Rusya’nın teşviki ile yapılan bu toplantı Suriye ve Türk devleti arasında yapılan istihbarat teşkilatları toplantılarının ardından bakanlar düzeyindeki ilk toplantı oldu.

Rusya Savunma Bakanlığı, Moskova’daki üçlü görüşmelerde ‘Suriye krizini çözmenin yolları ve ülkede istikrarı sağlamak için diyaloğu sürdürme gereğinin’ ayrıntılı olarak ele alındığını duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, üç ülkenin savunma bakanlarının Suriye krizinin çözümü, mülteci sorunu ve Suriye’deki radikal gruplarla ortak mücadele konularının tartışıldığı belirtildi.

Görüşme hakkında Şarku’l Avsat’a konuşan bir Rus diplomat, Moskova’nın, Ankara ve Şam arasında en üst düzeyde doğrudan iletişim kanallarının açılması gereği konusundaki tutumunu uzun süredir sürdürdüğüne işaret etti. Rus diplomat, Rusya’nın çabalarının gelecek yılın başlarında dışişleri bakanları düzeyinde bir toplantı yapılması için koşullar yaratma çerçevesinde mevcut adımın üzerine inşa edileceğini bildirdi.

Bu adım, yıl ortasından önce, yani Türkiye’de cumhurbaşkanlığı seçimleri tarihinden önce cumhurbaşkanlığı düzeyinde üçlü bir zirvenin yapılmasının önünü açıyor.

Moskova’nın Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed arasında bir görüşme düzenlemeye hazır olduğunu söyleyen Rus diplomat, “Her şey tarafların isteklerine bağlı, biz kimseye bir şey dayatmıyoruz. İki ülke bizden arabuluculuk isterse, Ankara ve Şam’daki ortaklarımızın da böyle bir ilgisi olursa, elbette olumlu yanıt veririz” dedi. MOSKOVA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.