Sandığa git oyuna sahip çık

Yurt Dışı Haberleri —

14 Mayıs seçimleri

14 Mayıs seçimleri

  • Yurt dışı seçmenleri için oy verme işlemine bir hafta kaldı. 3,5 milyon seçmenin olduğu ve büyük çoğunluğunun sandık başına gideceği seçimlerde Yeşil Sol Parti’nin başarısı için çalışan Yurt Dışı Seçim Koordinasyonu, onbinlerce yeni seçmenin kaydını yaptı. 
  • Seçim güvenliğinin de en az oy veme kadar önemli olduğunu seçimler için Koordinasyon’dan Yüksel Koç, “3 bine yakın müşahit başvurusu yaptık. Yaklaşık olarak 1000 başvuru daha yapmayı hedefliyoruz” dedi. 
  • Sandıklara ulaşmayı bir sorun olmaktan çıkartan Avrupa Seçim Koordinasyonu, kurumların seçmenleri sandığa götürme çalışmasını yürüteceğini açıkladı. “Kurumlarımız günlük olarak otobüs, taksi ve minibüslerle insanlarımız sandığa taşıyacak.”

ERKAN GÜLBAHÇE/FRANKFURT

Yurt dışında sandık başına gitmek için 1 hafta kalırken, Yeşil Sol Parti’nin seçim zaferi için çalışmalar hızlandı. Bir yandan müşahitler belirlenip eğitimleri yapılırken, seçmenleri sandığı taşımak için de hazırlıklar yapılıyor. Seçim bürolarının açılışları sürerken, mitingler, halk buluşmaları ve şölenler ise bu hafta sonu başlıyor. 
14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve 28. dönem milletvekilliği genel seçimleri için yurt dışında seçim heyecanı erken başlıyor. Yurt dışında yaşayan 3 milyon 416 bini aşkın seçmen 27 Nisan Perşembe gününden itibaren sandık başına gidecek. Yurt dışında ilk kez oy kullanacak seçmen sayısı ise 277 bin 646. 
Kapatılma tehdidine karşı Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında Yeşil Sol Parti ile seçime giden HDP, 2018 seçimlerinde yüzde 17,31 oy almıştı. 14 Mayıs seçimlerinde yurt dışındaki oy oranını ve sandığa gitme oranını artırmayı hedefleyen Yurt dışı Seçim Koordinasyonu çalışmalarını hızlandırdı. 

52 seçim bölgesi
Koordinasyon içerisinde yer alan KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç, Avrupa başta olmak üzere Kanada, Avustralya, Japonya, Afrika’nın da içinde olduğu 52 seçim bölgesinde ülke seçim koordinasyonlarının yanı sıra yerel komisyonların çalıştığını belirtti. “Seçmen sorgulama, kazanma, seçmenleri sandığa taşıma ve sandık güvenliği şeklinde dört aşamalı bir plan hazırladık” diyen Koç, 2 Nisan’a kadar seçim çalışmalarını yurt dışındaki seçmen kayıtlarının sorgulanması ve yeni kayıtların yapılmasına odaklandıklarını belirtti.