Sarım Çayı özgür akacak

Toplum/Yaşam Haberleri —

Sarım Çayı

Sarım Çayı

  • Dicle Havzası’nın son özgür kolu olan Sarım Çayı üzerindeki HES projesinin ÇED raporu iptal edildi. Sarım Havzası ve Çevresi Kültürel Mirasın Korunması Derneği Başkanı Emin Turhallı, “Eğer baraj yapılmış olsaydı temiz su kalmayacaktı. Buranın ekosistemi korunmalı. Risklere karşı mücadelemiz devam edecek” dedi.

MEDİNE MAMEDOĞLU

Bingöl’ün Genç ilçesi ve Amed’in Lice ilçesi arasında Sarım Çayı ve Yan Kolları üzerinde yapımı kararlaştırılan Birsu Hidroelektrik Santrali (HES) için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararı, geçtiğimiz günlerde mahkeme tarafından iptal edildi. Sarım Çayı’nda ÇED olumlu kararının iptal edilmesi ile beraber derin bir nefes aldıklarını belirten Sarım Havzası ve Çevresi Kültürel Mirasın Korunması Derneği Başkanı Emin Turhallı, “Buranın ekosistemi korunmalı. Risklere karşı mücadelemiz devam edecek” dedi.

 

Sarım Havzası ve Çevresi Kültürel Mirasın Korunması Derneği Başkanı Emin Turhallı

 

Bölgede barajın yapılmadığı ve korunan tek alan olarak bilinen Sarım Çayı’nda 1 Mart 2023 tarihinde Çevre, Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından “Çevreye kalıcı ve etkili zararı olmaz” denilerek ÇED olumlu raporu verildi. Verilen karar sonrası açılan iptal davasında hem bölge halkı hem de avukatlar ciddi bir mücadele yürüttü. ÇED kararının iptal edilmesi sonrası mücadelelerine devam edeceklerini belirten ekolojist avukatlar ve bölge halkı, “Alanın ekosistemi korunmalıdır” dedi.

Sarım Çayı doğal güzelliği ve içinde barındırdığı hayvan çeşitliliği ile Geliyê Goderne’yi andırıyor. Zengin ekolojik yapısı ile bölgedeki yüzlerce köye de içme suyu sağlayan ve tarıma katkı sunan Sarım Çayı bölgenin iklim yapısına da büyük bir fayda sunuyor. Çoğu 90’lı yıllarda boşaltıldıktan sonra geri dönüşlerin yaşandığı köylerden oluşan yaklaşık 70 köy, Sarım Çayı’nın yakınında bulunuyor. Bölgedeki insanlar ise arıcılık, tarım ve hayvancılık ile geçimlerini sağlıyor. Geçtiğimiz sene bahsi geçen HES’i yapmak isteyen şirket ortada henüz idari bir izin veya başvuru olmadan çaya gidip ölçümler almaya başladı. Durumu araştıran köylüler HES projesini öğrendikten sonra konuyu Diyarbakır Barosu’na taşıdı.