Senato 64 yaşı onayladı

Dünya Haberleri —

10 Mart 2023 Cuma - 17:00

Emeklilik reformuna karşı yapılan protesto

Emeklilik reformuna karşı yapılan protesto

  • Fransa Senatosu emeklilik reformunun en çok tepki çeken 64 yaşında emeklilik kararını onayladı. Karar oy çokluğu ile alındı. 

İşçi sendikalarının 7 Mart’ta genel grev ve 2 milyondan fazla kişinin katılımı ile protesto ettiği “reform”un tartışma yaratan maddesi senatodan onay aldı. Fransa Senatosu, emeklilik yaşını 62'den 64'e çıkarmayı öngören tartışmalı yasa tasarısının ilgili maddesini kabul etti. Genel kuruldaki oylamada, emeklilik yaşını 62'den 64'e çıkarmayı öngören 7. maddesi için 201 “evet”, 115 “hayır” oyu çıktı. Senato’nun bu hafta içinde tasarının diğer maddelerini de oylayarak kabul etmesi bekleniyor.

Meclis’te hararetli tartışmalar

Senatonunu kabul ettiği tasarının gelecek hafta Senato ve Ulusal Meclis arasındaki uzlaşı komisyonunda görüşülmesi planlanıyor. Meclis son 15 gündür yoğun tartışmaların gölgesinde ve ağır hakaretlerin havada uçuştuğu oturumlarda tartışmalı 7. maddeyi hala oylayamadı. Hükümet bu ay sonuna kadar işçi sendikalarının karşı çıktığı tasarının parlamento tarafından onaylanmasını bekliyor.

İktidar Meclis’te çoğunluğa sahip olmadığı için onlarca muhalefet parti üyesinin de desteğine ihtiyacı bulunuyor. Aksi takdirde hükümet, anayasadan doğan hakkını kullanarak tasarıyı oylamadan geçirme yetkisine sahip.

Üç kez grev engelleyemedi

Tartışmalı reforma karşı şu ana kadar dünkü de dahil olmak 19 Ocak'tan bu yana farklı günlerde üç kez greve gidildi ve ülkenin birçok kentinde gösteriler düzenlendi. Tren ve metro çalışanlarının da dahil olduğu grevler nedeniyle ülke genelinde ve başkent Paris'te ulaşımda ciddi aksamalar yaşanıyor.

Emeklilik reform tasarısının geri çekilmesi için İşçi sendikaları ve göstericiler karşısında ısrarcı olan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, reformun emeklilik sisteminin işlevselliği için gerekli olduğunu savunuyor. PARİS

*****

Tasarı neyi içeriyor?

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, 10 Ocak'ta Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un seçim vaatleri arasında yer alan emeklilik reformunun hayata geçirileceğini açıklamıştı.

Emeklilik yaşının 62 olduğu ülkede 1 Eylül'den itibaren yasal emeklilik yaşının kademeli olarak her yıl 3 ay yükseltilerek 2030'da 64'e çıkarılacağını ifade eden Borne, 2027'de emeklilik maaşının tamamını alabilmek için 43 yıl prim ödeme şartı getirileceğini söylemişti. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.