Şengal için alanlara

Diaspora Haberleri —

31 Temmuz 2020 Cuma - 18:27

  • Almanya Kürdistanlı Toplumlar Konfederasyonu (KON-MED) yaptığı yazılı açıklama ile hafta sonu Almanya’nın birçok merkezinde yapılacak 3 Ağustos Şengal Soykırımı’nın yıldönümü eylemlerine katılmaya çağırdı.

"Mezopotamya’nın kadim inançlarından birine sahip olan Êzîdî Kürt toplumu tarih boyunca fermanlar ile yok edilmek istendi" denilen KON-MED açıklamasında, "En son 2014 Ağustos ayında Ortadoğu’ya kapitalist modernite ve onun işbirlikçisi AKP faşizmi tarafından bela edilen DAİŞ barbarlığının saldırısına uğrayan Êzîdî Kürt toplumu, neredeyse yurdu olan Êzîdîxan’ı terk etme noktasına geldi. Her egemen gücün bir tehdit olarak gördüğü Êzîdî Kürt toplumu tarih boyunca 73 ferman ile bir soykırım tehdidi altında kaldı. 3 Ağustos Şengal Katliamı’nın üstünden sadece ve sadece 3 yıl geçmiş olmasına rağmen AKP faşizmi bunca acı yaşayan Şengal’e hava saldırısı yapacak kadar Kürt düşmanı politikalarına Şengal özelinde devam ediyor" ifadeleri kullanıldı

Özerkliğinin tanınması gerekir

Açıklamada Êzîdî Kürtlerin, yeniden yaşamı inşa etmenin yanında bir daha bir soykırım ile yüz yüze gelmemek için YBŞ ve YBŞ/Jîn ile kendi öz savunmalarını örgütleyerek bir daha bu barbarlığın pençesine düşmeyeceklerini ilan ettikleri belirtildi. KON-MED açıklamasının devamında şu vurgulara yer verildi: "Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, DAİŞ’in 3 Ağustos’ta Şengal’e saldırarak Êzîdîleri katliamdan geçirmesini, binlerce kadın ve çocuğu kaçırmasını, yüz binlercesini topraklarından koparmasını ‘Soykırım’ olarak kabul etmiştir.

Şengal soykırımı, Êzîdîlerin bir daha fermanlara ve soykırımlara uğramaması için tedbir alınması gerektiğini göstermiştir. Bunun sorumluluğu en başta Kürt siyasi partilerine ve mevcut Irak hükümetine düşmektedir. Tüm insanlık ve BM gibi kurumlar da Êzîdîlerin bir daha bu tür soykırım saldırısına uğramaması için sorumluluk almak durumundadır. Bu açıdan DAİŞ saldırısını soykırım olarak kabul eden uluslararası kurumlar, Êzidxan bölgesinin öz savunması olan özerkliğini de tanımalıdır. Çünkü Kürt halkının en fazla soykırımla karşılaşan ve mazlum parçası olan Êzîdî‘lerin soykırım tehdidinden kurtulması ancak böyle gerçekleşir."

Açıklamanın sonunda şu çağrıya yer verildi: "KON-MED olarak, Şengal’in özgürleştirilmesi sadece dört parçada yaşayan Kürt halkının değil, insanlığın bir zaferi olarak değerlendirilmeli ve bu minvalde sahip çıkılması gerektiğine inanıyoruz. Bu temelde, başta Almanya’nın birçok merkezinde yapılacak anma etkinlikleri olmak üzere Avrupa’daki tüm halkımızı Şengal Katliamı’nın yıldönümünde bu ruhu sahiplenmeye çağırıyoruz."

Almanya’da eylemlerın yapılacağı merkezler:

1 AĞUSTOS (BUGÜN)

BİLEFELD: Hbf Bielefeld, 15.00

KLEVE: Herzogstr. (Zentrum), 14.00

BREMEN: Hbf Bremen, Saat:12.00

 

2 AĞUSTOS (YARIN)

BERLİN (Seminer): Quitzowstr. 103, 10551 Berlin, 16.00

 

3 AĞUSTOS

ACHİM: In de innenstadt Achim, 16.00

BERLİN (Miting): Platz der Repunlik 1, 10557 Berlin, 14.00

CELLE: Im Trifpark Celle, 17.30

OLDENBURG: Am Schlossplatz Oldenburg, 17.00

MÜNSTER: Hbf Münster, 18.00

WESEL: Am Berliner Tor, 17.30

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.