Şengal’in etrafında kenetlenelim

Yurt Dışı Haberleri —

3 Mayıs 2022 Salı - 17:05

Londra

Londra

  • Kazımi hükümetine bağlı güçlerin Şengal’e yönelik saldırıları Avrupa’nın birçok ülkesinde gösterilerle protesto edilerek “Şengal’in etrafında kenetlenelim” mesajı verildi.

Kürdistanlı Demokratik Toplumlar Kongresi (KCDK-E) ile Avrupa Kürt Kadın Hareketi’nin “Şengal için acil eylem” çağrısıyla Pazartesi akşamı eylemler düzenledi. 

Kazımi’ye seslendiler

Almanya'nın başkenti Berlin'de Irak Konsolosluğu önündeki protesto eyleminde Irak Başbakanı Mustafa el Kazımi'ye; "Şengal halkı yalnız değildir, bulunduğumuz her alanda yapılan katliamları protesto etmeye devam edeceğiz" mesajları verildi. 

Düsseldorf’ta bir araya gelen siyasetçiler, kadın hakları örgütleri, sanatçılar ve Kürdistanlılar da taşıdıkları pankart ve attıkları sloganlarla saldırıları protesto etti. 

Bielefeld’deki gösteride ise Êzidî Kadın Meclisi Çatı Örgütü, NAV-YEK, Bielefeld Halk Meclisi ve Jinên Xwendekarên Kurdistanê adına konuşmalar yapıldı ve her Kürdistanlı’nın Şengal’i savunması gerektiği vurgulandı. 

75. Ferman’a geçit yok

Saarbrücken’de de kent merkezindeki Europa Galerie önünde toplanan Kürdistanlıların katılımıyla Şengal’e saldırı protesto edildi. Stuttgart’ta bir araya gelen Kürdistanlılar ise çarşı merkezinde düzenledikleri miting ile Kazımi güçlerinin Şengal'e dönük işgal girişimini protesto etti. Wesel ve Münster kentlerinde düzenlenen gösterilerde de ”75. Ferman’a izin vermeyeceğiz” denildi.