Şex Musa toprağa verildi

Diaspora Haberleri —

8 Ocak 2021 Cuma - 15:24

  • Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Heyva Sor a Kurdistan yöneticilerinden Şêx Musa Almanya’nın Bonn kentine bağlı Auerberg’de toprağa verildi.

 

ERDAL ALIÇPINAR/BONN

Yakalandığı koronavirüse nedeniyle 01 Ocak tarihinde tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Heyva Sor a Kurdistanê yöneticisi Şêx Musa, Auerberg’de son yolculuğuna uğurlandı. Heyva Sor’un organize ettiği törene Şêx Musa’nın sevenlerinin yanı sıra Kürt kurum temsilcileri ve TEV-ÇAND sanatçıları da hazır bulundu.

Kürtlerin Ape Musası

Cenaze töreninde bir konuşma yapan Sanatçı Hekim Sefkan, "Şex Musa Bonn’da yaşayan biz Kürtlere babalık yaptı, fakirlerin, Kürtlerin Ape Musa’sıydı" dedi.

Celal Musa ise kardeşi Şex Musa için, "Kürt halkının yoldaşıydı. Sadece Heyva Sor a Kurdistanê için değil Kürtlerin mücadelesinin her alanında yer alırdı. Babam ona Şex Musam derdi. O vicdan ve merhamet insanıydı" diye konuştu.

Heyva Sor adına konuşan Dr. Rojvan Bilgin, "1993 yılından bu yana Heyva Sor mücadelesinde emeği olan ve Heyva Sor’un 4 parça Kürdistan’da yaptığı çalışmalarda yer alan ve emek veren bir insandı. Yaşamı boyunca vicdan ve adalet sahibi oldu" ifadelerini kullandı.

Törende PYD Avrupa temsilcisi de bir konuşma yaparak, Şex Musa’nın PYD’nin örgütlenmesinde büyük emeği olduğunu ve vefatının Kürt halkı için büyük bir kayıp olduğunu söyledi.

TEV-ÇAND adına bir konuşma yapan Xelil Xemgin, "Ape Musa ayaklarının yetmediği yerde dizlerinin üzerine çökerek Kürt halkı için emek veren bir değerdi" dedi.

Şex Musa’nın çalışma arkadaşlarından Rıfat M."O her zaman bizim moralimizdi" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Şex Musa "Şehîd Namirin" sloganı ile toprağa verildi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.