Son sözü ‘Bijî Serok Apo’ oldu

Toplum/Yaşam Haberleri —

Vahap Göğebakan cenaze töreni

Vahap Göğebakan cenaze töreni

  • Kürt Özgürlük Hareketi’nin yorulmak nedir bilmeyen 76 yaşındaki emekçisi Apê Vahap hayatını kaybetti. 34 yıldır Berlin’deki Kürt derneğinin emektarı olan, her eylemde en önde yerini alan Apê Vahap’ın ölmeden önce son sözü de “Bijî Serok Apo” oldu. 

HAKAN TÜRKMEN / BERLİN

Berlin’de 34 yıldır Kürt mücadelesinin emektarı olan Vahap Göğebakan (Apê Vahap) yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle 1 Aralık Pazar günü hayatını kaybetti. 76 yaşında hayatını kaybetti. Yıllardır emek verdiği Berlin’deki Kürt derneğinde yapılan tören ardından sloganlarla uğurlanan Apê Vahap, memleketi Malatya’da defnedildi.

Apê Vahap, Malatya’nın Kürtçe Aywalî veya Tirsekan denilen, resmiyette Kuluncak ilçesine bağlı Göğebakan mahallesinde 1947 yılında dünyaya gelir. 1969 yılında Berlin’e işçi olarak gelir ve yerleşir. Sol örgütlerle başlayan mücadele yolculuğu Berlin’de Apocularla tanışmasıyla değişir. O günden sonra Kürt Özgürlük Hareketi’nin yorulmak nedir bilmeyen emekçisi olur. Heval Vahap, zamanla Apê Vahap olur.

Yılmadan, yorulmadan çalıştı

Kürt ve Kurdistani düşüncesinden ödün vermeyen Apê Vahap, ev ev, kapı kapı yorulmadan, yılmadan dolaştı. Eylemlerde araç kullandı, bayrak topladı, slogan atadı. Gür sesiyle “Bijî Serok Apo” sloganı atan yoldaşımızdı.

Gençlerle sohbeti çok seven Apê Vahap ile ilk kez Berlin’deki Demokratik Kürt Kültür Merkezi’nde tanıştım. Her yeni olayda, yeni gelişmede, yeni bir hamlenin başlamasında selamlaştığımız gibi “Gel gazeteci seninle konuşmamız gerekiyor” derdi. Düşüncelerini, eleştirilerini, tespitlerini yaparak hem ön açıcı olur hem de düşüncelerimizi merak ederdi. Konuşurdu, anlatırdı, dinlerdi. Araya giren olduğunda “gazeteciyle konuşuyorum” der ruhumuzu okşardı. Yaşıtlarıyla şakalaşır, gençlerle güler, espiri yapmaktan çekinmezdi. Birlikte gülerdik, birlikte sinirlenirdik, birlikte yol alırdık.

 

 

Son sözü: Bijî Serok Apo

Berlin’deki Kürtler, Apê Vahap’ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşarken, onu yakından tanıyan yoldaşları mücadeleyle dolu yaşamını gazetemize anlattı.

Nav Berlin Eşbaşkanı Hüseyin Yılmaz, Apê Vahap’ın hep şehitlerin yolunda yürüdüğünü belirterek, “Ölmeden önceki son sözleri de ‘Bijî Serok Apo’ oldu. Son sloganını söyledi ve gözlerini yumdu. Bizler de Apê Vahap’a layık olmalıyız. O her zaman şehitlerin yolunda yürüdü, her zaman yurtseverlik çizgisindeydi. Emekleri karşısında saygıyla eğiliyorum, mücadelesini sürdüreceğimizin sözünü veriyoruz” diye konuştu.

 

 

34 yıllık mücadele

Apê Vahap’ı 1989 yılından itibaren tanıyan Zeki Pîrsus ise “Yıllarca arabasıyla, emeğiyle, direnişiyle yerini aldı. Gitmediği alan, gitmediği ev, gitmediği sokak kalmadı. Kurdistan’dan sürgün olduğumuz Avrupa’da mücadelemizi, direnişimizi yükseltmek için, bir nebze olsun katkı sağlamak için o günden bugüne birlikte yol yürüdük. Onun ailesi bizlerdik, Kürt halkıydı” dedi.

Newroz ateşi böyle yakılır

Vahit Yılmaz da yıllardır Apê Vahap’ın mücadele arkadaşı. Apê Vahap’ın 1993 yılında Berlin’de Newroz’un yasaklanmasını bedenini ateşe vererek protesto ettiğini anlatan Yılmaz o günü şöyle anlattı: “Aramızda en kararlı, en uzun vadede direnen Vahap abi oldu. 1993’te Newroz’u Berlin Teknik Üniversitesi’nde yapacaktık. Newroz ateşinin yakılmasına müsade etmeyen polislere tepki olarak Vahap abi, ‘Newroz ateşi böyle yakılır’ deyip bedenini ateşe verdi. Vahap abi uzun bir süre tedavi gördükten sonra sağlığına kavuşmuştu.”

İyi bir dost, iyi bir yoldaştı

Apê Vahap’ın aynı zamanda herkesin yardımına koşan iyi bir yoldaş olduğunun da altını çizen Vahit Yılmaz, “Vahap abi, iyi bir dostu, iyi bir arkadaştı, iyi bir abiydi, iyi bir kardeşti. iyi bir aile dostuydu. Annemi babamı kaybettiğim dönemde çocuklarıma Apê Vahap baktı” şeklinde konuştu.