Söz değil pratik bekliyoruz

Kadın Haberleri —

Avrupa Parlamentosu Ezîdî Konferansı

Avrupa Parlamentosu Ezîdî Konferansı

  • Êzîdî soykırımını tanıyan 13 ülke Êzîdîlerin yeni fermanlardan korunması gerektiğini söylüyor. Êzîdî Kadın Konferansı’na katılan TAJÊ Diplomasi Sözcüsü Suam Şengalî, “Saldırıların durdurulması için pratikte adımlar atılmalı. Aynı zamanda Êzîdîler korunmalı ve Şengal’in özerkliği tanınmalı” dedi.
  • Medica Mondiale’den Inger Weller, soykırım kabul edilse de sorumluluklarının tamamen üstlenmediğini söyledi ve şunları ekledi: “Irak’ta yaptığımız çalışmalar bize henüz birçok kadının geri dönmediğini ve zor durumda yaşamaya mahkûm edildiğini gösteriyor. Dünya bunu görmezlikten gelmemeli.”

EREM KANSOY/BRÜKSEL

Êzîdî Kadın Meclisleri Çatı Örgütü (SMJÊ), Êzîdî Dernekleri Birliği Merkezi’nin desteğiyle 30 Ocak’ta Avrupa Parlamentosu’nda (AP) "Soykırım tehdidi altındaki Êzîdî toplumunun yeniden inşası” başlıklı bir konferans düzenledi.

Konferansta Êzîdîlerin yaşadığı katliamlar, 2014’de DAİŞ çetelerinin gerçekleştirdiği 74’üncü ferman anlatılırken, özerk yönetimin inşası, Şengal’in statüsü, geri dönüşler ve devam eden saldırılara ilişkin sunumlar yapıldı. Êzîdî kadınlar yürütülen tartışmaların ardından 15 maddelik bir sonuç bildirgesiyle taleplerini açıkladı. Sonuç bildirgesinde 2014’te soykırım ve kadın kırımının bir arada yaşandığına vurgu yapılarak Êzîdî toplumunun varlığının ciddi bir tehdit altında olduğuna dikkat çekildi.

Yaptırım uygulanmalı

Konferansa katılan kadınlarla konferansın önemini, taleplerini ve Türk devletinin Şengal’e yönelik saldırılarını konuştuk. Êzîdî soykırımı devletler tarafından kabul edilse de bu kabulün getirdiği sorumlukların tama anlamıyla üstlenilmediğine dikkat çeken kadınlar, suç ortağı devlere yaptırım uygulanması gerektiğini kaydetti.

Soykırımı tanımak yetmiyor

Êzîdî Kadın Özgürlük Hareketi (TAJÊ) Diplomasi Sözcüsü Suam Şengalî, Êzîdî toplumu ve kadınların yeniden inşa çalışmalarının bu konferansla duyurulmasını önemli bulduklarını söyledi.

Öncelikli taleplerinin tehlike altında olan Êzîdîlerin korunması ve Şengal’in özerkliğinin tanınması olduğunu yineleyen Suam Şengalî, "Buradan Avrupa’ya şu mesajı ulaştırmak istiyoruz" diyerek devam etti:

"Şengal’de Êzîdî toplumu kendini yeniden örgütlüyor. Bir fermanın daha yaşanmaması için oluşturulan özerk bir statümüz, savunma güçlerimiz ve yönetimimiz var. Şu ana kadar 13 ülke soykırımı tanıdı ve hepsi de Êzîdîlerin yeni fermanlardan korunması gerektiğini söylüyor. Biz de Êzîdîler olarak yeni soykırımlara maruz kalmamak için özerk yönetimin ve savunma güçlerinin tanınması gerektiğini belirtiyoruz. Şengal’e dönük saldırıların durdurulması için pratikte adımlar atılmalı. Buradaki herkesin Şengal’e güçlü destek vermesini istiyoruz.”