SP’de DKTM’ye seçim ziyareti

Yurt Dışı Haberleri —

Mustafa Atıcı, Samira Marin, Lisa Mathys ve Sarah Wyss

Mustafa Atıcı, Samira Marin, Lisa Mathys ve Sarah Wyss

  • İsviçre’de 22 Ekim’de yapılacak olan seçimler için çalışmalar hız kazandı. Seçim çalışmaları kapsamında halkla bir araya gelen Federal Meclis üyesi Mustafa Atıcı, seçimin önemine dikkat çekerek, “Solun kaybı Kürtlerin kaybı olur” dedi.

ERDOĞAN ZAMUR/BASEL

İsviçre’de 22 Ekim’de yapılacak olan Federal Parlemento seçimlerine sayılı günler kaldı. Çalışmaların aralıksız devam ettiği seçimlerde mektupla oy verme işlemi 22 Eylül’den itibaren başlıyor. Daha önce 5 vekilin seçildiği Basel-Stadt Kantonu’nda bu sene sayı 4’e düştü. Solun kalesi konumundaki Kanton’da bu seçimde oy kaybedileceği endişesi hakim. 
Federal Konsey’de Basel-Stadt Kantonu’nu Sosyal Demokrat Parti (SP) üyesi Eva Herzog temsil ediyor. Parlamentoda ise SP, Yeşiller, Liberal Yeşiller ve Liberal Demokrat parti üyesi parlamenterler bulunuyor. 

SP heyetinden ziyaret
Seçimler kapsamında, Sosyal Demokrat Parti (SP) Basel-Stadt Federal Meclis üyeleri Mustafa Atıcı, Sarah Wyss ile Lisa Mathys ve Basel-Land Federal Meclis üyesi Samira Martin Basel’de bulunan Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde halkla bir araya geldi.
Yeni dönemde gerçekleştirecekleri projelere dair açıklamalarda bulunan heyet, Avrupa’nın genelinde olduğu gibi İsviçre’de de göçmen karşıtlığının yükseldiğini vurguladı. Solun daha güçlü olması için birlikte çalışmanın önemine dikkat çeken heyet sosyal bir İsviçre’yi hedeflediklerini söyledi.

Halka destek çağrısı
Halk buluşmasında konuşan Basel-Stadt Federal Meclis üyeleri Mustafa Atıcı, Basel’in vekil sayısının düşeceğini ifade ederek, “Solun kaybı Kürtlerin kaybı olur. Bundan önceki seçimde İsviçre resmi devlet televizyonu SRF şöyle bir başlık atmıştı: “Basel’de seçimi belirleyen Kürtler oldu.” O seçimde meclise iki Kürt parlamenter dahil oldu. Yine geçen dönem meclise seçilen arkadaşımız Samira Martin göçmen hakları konusunda ciddi çalışmalar yaptı. Daha güzel bir gelecek için tüm halkımızdan destek bekliyoruz” dedi. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.