Sudan’da ordu ve paramiliterler çatışıyor 

Dünya Haberleri —

Hartum havaalanı

Hartum havaalanı

  • Sudan’da ordu güçleri ile Hızlı Destek Kuvvetleri arasındaki çatışmalar başkent Hartum’da yoğunlaştı. Bağımsız kaynaklar ölü sayısının 100’ün üzerinde olduğunu açıklıyor.

Sudan ordusu silahlı güçler içerisinde alternatif ordu kurulduğu iddası ile kendisine bağlanmasını istediği Hızlı Destek Kuvvetleri ile Cumartesi gününden beri çatışıyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Sudan'da ordu ve milis güç Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında 15 Nisan'da başlayan çatışmalarda 83 kişinin öldüğünü, 1126 kişinin yaralandığını açıkladı.
Ordu ve HDK arasında başkent Hartum'un yanı sıra çeşitli kentlerde dün de yoğun çatışmalar devam etti. DSÖ, yaptığı açıklamada, "15 Nisan'dan bu yana Hartum, Güney Kurdufan, Kuzey Darfur ve Kuzey eyaletleri ile değişik bölgelerdeki çatışmalarda en az 83 kişi öldü, 1126 kişi yaralandı. En şiddetli çatışmalar Hartum'da yaşanıyor." bilgisini verdi.

DSÖ: Sağlık hizmetine ulaşılamıyor
Çatışmalar nedeniyle hastalar ve sağlık çalışanlarının hastanelere erişiminde sıkıntı ve bazı ilaçlar ve tıbbi malzemelerde ciddi yetersizlik yaşandığını belirten DSÖ, çatışmanın taraflarını, sağlık hizmetlerinin yerine getirilmesinde tarafsızlığa saygı göstermeye ve çatışmalarda yaralananların sağlık tesislerine sınırsız erişimini garanti etmeye çağırdı.
DSÖ, tüm taraflara, uluslararası insani hukuk kapsamındaki yaralıları, hastaları, sivilleri, sağlık çalışanlarını, ambulansları ve sağlık tesislerini koruma yükümlülüklerini hatırlattı.