Suruç gazisi Dağ uğurlandı

Diaspora Haberleri —

18 Kasım 2020 Çarşamba - 13:09

  • İsviçre’nin Bern kentinde kaldığı mülteci kampında hayatını kaybeden Suruç gazisi Sezgin Dağ düzenlenen tören ardından defin için dün İstanbul’a uğurlandı.

 

ERDOĞAN ZAMUR/BERN

Suruç Katliamı’nda yaralı kurtulan Sezgin Dağ göçmen olarak bulunduğu İsviçre’nin Bern kentinde geçen Cuma günü geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Ciddi sağlık sorunları bulunan Dağ yaklaşık 3 ay önce İsviçre'ye ulaşarak  siyasi iltica talep etti. Dağ, başvurusu ardından Bern kantonuna bağlı Lyss kasabasında mülteci yerleşkesine gönderildi. İsviçre Göçmen İşçiler Federasyonu (İGİF) üyesi olan Sezgin Dağ, vücudunda şarapnel parçalarıyla yaşamak zorunda kaldığı mülteci yerleşkesinde ağır sağlık sorunlarının nüksetmesinin ardından hastaneye gönderildi. Burada "bir şeyin yok" diyerek geri gönderildiği gün kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.

İstanbul’a uğurlandı

Dağ’ın cenazesi dün yapılan bir törenle toprağa verilmek üzere İstanbula yollandı. Bern Kürt Kültür Derneği’nde yapılan törene Dersim İnşa Kongresi,KCDK-E, FEDA, Partizan, SYKP, Aveg-Kon, İGİF, Kürdistan Komünist Partisi temsilcileri ile çok sayıda yoldaşı katıldı.

Hakikat yolcusuydu

Sezgin Dağ’ın abisi Murtaza Dağ bir konuşma yaparak "O çocukların yüzünü güldürmek için Suruç’a gitti. O hakikat yolcusuydu. Hak ve hakikat uğrunda mücadele devam edecek" dedi.

İhmal sonucu hayatını kaybetti

Aveg-Kon Eşbaşkanı Serpil Aslan, "Gazinin yiğit çocuğunu Kasım ayında sonsuzluğa uğurluyoruz. O Dersim sürgünü bir ailede dünyaya geldi. Beraber savunduk beraber inşa edeceğiz şiarıyla 33 düş yolcusuna katıldı. Yoldaşımız hasta olduğu halde hep ihmaller sonucu yaşamını yitirdi. Bu ölümün sebebi ortaya çıkana kadar bu olayın peşini bırakmayacağım. Devrim şehitleri ölümsüzdür" dedi.

KCDK-E adına söz alan Demir Çelik, “Bütün  devrim şehitleri saygıyla anıyorum. Sezgin yoldaş Kürt kadın ve erkekleri ile omuz omuza olmuş ve bu uğurda göğsünü DAİŞ çetelerinin bombasına siper etti. AKP ve MHP faşizmine karşı bir bütün olup mücadeleyi yükseltmeliyiz. Uğurlar olsun mücadele bayrağını yükseltmek bizim görevimizdir” diye konuştu.

Yapılan konuşmalar ardından uğurlama töreni "Devrim Şehitleri ölümsüzdür", "Sezgin yoldaş ölümsüzdür", "Şehid Namirin" sloganlarıyla sona erdi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.