Suudi-Husi görüşmelerinde ilerleme

Dünya Haberleri —

Suudi-Husi

Suudi-Husi

  • Bölgesel diplomasisini değiştiren Suudi Arabistan İran ile konsoloslukların karşılıklı açılması ardından Umman’da Yemenli Husilerle barış görüşmelerine başladı. Yemen’de Husi grubun yönetimindeki SABA haber ajansına göre, Husilerin Yüksek Siyasi Konsey Başkanı Mehdi el Meşat, başkent Sana'da Umman ve Suudi Arabistan heyetlerini kabul etti.

Meşat, yürüttüğü arabuluculuktan, görüş ayrılıklarını giderme konusundaki pozitif rolünden ve tüm Yemen halkının arzuladığı barışın tesisi için sarf ettiği çabadan ötürü Umman'a minnettar olduklarını dile getirdi. 

Suudi Arabistan heyetinin başkanı da Yemen'de barış ve istikrarı desteklemesinden ve barışın tesisi için yürüttüğü çalışmalardan ötürü Umman'a teşekkür etti. Umman ve Suudi Arabistan'dan söz konusu görüşmeyle ilgili henüz açıklama yapılmadı.

Yemen hükümetinden üst düzey bir yetkili 7 Nisan'da yaptığı açıklamada, ateşkesin 6 ay ila 1 yıl uzatılması ve insani ve ekonomik boyutu da içerecek şekilde genişletilmesi, ardından da savaşın sonlanması için doğrudan siyasi diyalog başlatılması konusunda Husilerle anlaşmaya varıldığını duyurmuştu.

Orta Doğu'daki ezeli rakipler Suudi Arabistan ile İran'ın, Çin'in arabuluculuğunda ilişkilerini yeniden başlatmayı kabul etmesinin ardından barış girişimleri de ivme kazanmış durumda.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyordu. UMMAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.