Tecride ve işgale karşı çadır eylemi

Diaspora Haberleri —

18 Temmuz 2020 Cumartesi - 13:09

Almanya’nın Berlin, Köln, Hildesheim ve Mainz kentlerinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit ve Türk devletinin işgal saldırılarına karşı çadır eylemleri yapıldı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de Federal Parlamento önünde üç günlük çadır eylemi başlatıldı.

Berlin PYD’nin organize ettiği eylemde bir konuşma yapan PYD temsilcisi Süleyman Hajo, “Türk devletinin saldırıları asla kabul edilemez. Alman hükümeti bu saldırılara karşı bir an önce Türkiye’ye yaptığı yardımları iptal etmelidir” dedi.

HILDESHEIM

Tecride ve işgale karşı Hildesheim kentinde de çadır eylemi yapıldı. Demokratik Kürt Toplum Merkezi ile Meryem Kadın Komünü’nün organize ettiği eylemde yapılan konuşmalarda “Hemen şimdi, tecride son verilsin, tüm siyasi tutsaklar serbest bırakılsın” denildi.

Türk devletinin kadın kurumlarına yönelik düzenlediği siyasi soykırım operasyonlarının da protesto edildiği eylem Angoulemeplatz’da düzenlendi.

Bildirilerin de okunduğu eylemde sloganlar atıldı ve müzik dinletisi de sunuldu.

KÖLN

Çadır eylemlerinin başka bir adresi ise Köln kentiydi. Med Federasyonu (FED-MED) tarafından organize edilen eylem

Heumarkt’ta düzenlendi. Öcalan’ın üzerindeki tecrit hakkında bilgilendirme yapıldı ve özgürlüğü için mücadele edileceği vurgulandı.

Çadır eylemi bugün de devam edecek.

MAİNZ

Mainz, Frankfurt, Offenbach, Hanau ve Darmstadt kentlerinde yaşayan Kürdistanlıların ortak düzenlediği bilgilendirme çadırı Mainz çarşı merkezinde kuruldu. Almanca yapılan bilgilendirmeler ve sohbetlerin yanı sıra, bildiriler de okundu.

Çadır eylemi bugün de sürüyor.

 HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.