Tek başına ölüm!

15 Ekim 2020 Perşembe - 17:30

  • Gergerlioğlu, fotoğrafı twitter hesabında ”Yapayalnız, hasta, bitirilmiş... Rutubetli, dökük, tek kişilik bir hücrede... KHKlı eski polis Mustafa Kabakçıoğlu Gümüşhane Cezaevi’nde bu dünyaya böyle veda etti. 4 ayı kalmıştı tahliyeye ama o tükenmişti” cümleleriyle paylaşıp Türk Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sordu: ”İhmal doluydu ölümü, hiç duydun mu?”

 

Gümüşhane Cezaevi’nde konulduğu tek kişilik hücrede yaşamını yitiren Komiser Yardımcısı Mustafa Kabakçıoğlu’nun ölümüne ilişkin fotoğraflar paylaşıldı. Kabakçıoğlu’nun beyaz plastik bir sandalyede başı arkaya düşmüş bir şekilde hayatını kaybettiğine dair fotoğraflar ile konulduğu hücrenin durumu sosyal medyada tepkiyle paylaşıldı.

Konuyla ilgili Meclis’te basın açıklaması yapan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Kabakçıoğlu’nun ölümünün, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini ve tek kişilik hücrelerde yaşanan ölümleri açık şekilde gösterdiğini kaydederek, “Mustafa Kabakçıoğlu’nun cezaevinde bu içler acısı ölümü tekrar kral çıplak dedirtmiştir” dedi.

Gergerlioğlu, “Mahsun ve mazlum şekilde bu pis tek kişilik koğuşta ölmemiştir, resmen öldürülmüştür. Bunlar büyük ihmallerdir” şeklinde konuştu. Kabakçıoğlu’nun 4 yıl önce sağlıklı bir insan olduğunu kaydeden Gergerlioğlu, “Hapishanede günden güne erimiştir. 20 Ağustos’ta hastaneye gitti deniyor sonra hayır gitmek istemedi deniyor ölümüne 9 gün kalan Mustafa Kabakçıoğlu için. Kovid testi yapılmıyor ve tek kişilik hücreye konuluyor. 27 Ağustos’ta revire dilekçe yazıyor; verdiğiniz ilaçlar sol bacağımda ve sol yanağımda şişmelere sebep oldu. Bu şekilde revir doktoruna gidiyor. Doktor görüyor ve alta not düşüyor acilen hastaneye sevkini yazıyor. Burada belli ki gizlenen şeyler var. Ben ailesi ile konuştum. Eşi, ‘Mustafa 4 ay kalmıştı çıkışana’ diyor. Aile, öldürülmüş olabilir, diyor.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.