Tünelin sonunda ışık görüyoruz 

Diaspora Haberleri —

20 Haziran 2022 Pazartesi - 19:15

Av. Mahmut Şakar

Av. Mahmut Şakar

  • Berlin’deki forumda konuşan Av. Mahmut Şakar, 29 yıllık PKK yasağına karşı ciddi bir direniş olduğuna dikkat çekerek, “Bu mücadelede ciddi yol alındı. Direnişinin sonucunda kazanımlar var ve tünelin sonunda ışık görüyoruz” dedi.

ERDAL BAZ / BERLİN

Almanya’nın başkenti Berlin’de hafta sonu “Şimdi biz konuşuyoruz” başlığıyla yapılan forumda PKK yasağı enine boyuna masaya yatırıldı. Mağdurlar, hukukçular, bu alanda mücadele veren siyasetçiler dinlendi. “Hiçbir hukuki gerekçesi kalmayan yasak çökmeye mahkum” tespiti yapılan forumdan çıkan sonuçlar en kısa zamanda Alman kamuoyuyla paylaşılarak tartışmaya açılacak. 

Forumun son oturumunda ağırlıklı olarak yasağın hukuki boyutu tartışılırken, devletler arası çıkar ilişkilerinin yasaktaki rolüne dikkat çekildi. Federal Parlamento Sol Parti Milletvekili Gökay Akbulut Almanya’daki PKK yasağının mağdurlarından olduğunu anlatarak, “1999 yılında PKK yasağının kaldırılması için düzenlenen ‘Ben de PKK’liyim’ imza kampanyasına katıldığım ve üniversitede YXK üyesi olduğum için gözetlendim ve takip edildim. Kısacası yasak herkesi etkiliyor ve hukuki hiçbir boyutu yok” diye konuştu.