Türk askeri bir genci katletti

Tahsin Yalçın

Tahsin Yalçın

  • Başûr ve Bakurê Kurdistan sınırında yer alan Rubarok’da (Derecik) Türk askerlerinin açtığı ateş sonucu Tahsin Yalçın adlı genç yaşamını yitirdi.  

Hakkari’nin Derecik ilçesi ile Federe Kürdistan Bölgesi’nin sınır hattında, askerlerin açtığı ateş sonucu Tahsin Yalçın adlı 21 yaşındaki bir genç katledildi. Edinilen bilgilere göre, Federe Kürdistan Bölgesi’ne geçen Yalçın ve iki arkadaşı, 03.00 sıralarında Derecik ilçesinde bulunan evlerine geri döndüğü sırada askerlerin saldırısına uğradı. Askerlerin açtığı ateş sonucu göğsünden vurulan Yalçın, yaşamını yitirdi, diğer iki kişi ise yara almadan kurtuldu.

Ailesine haber verilmesi üzerine Yalçın’ın cenazesi alınarak, ilçeye getirildi. Buradan da Yüksekova Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Yalçın’ın cenazesi, yapılacak otopsinin ardından toprağa verilecek.

Türk devleti sınırda Kürtleri bilinçli öldürüyor

2 Mayıs 2019’da Yüksekova ilçesi Onbaşılar Köyü Çopanpınar'ı Mezrası'nda (Wargenima) koyunlarını otlattığı esnada askeri bölgeden açılan ateşle yaralanan 46 yaşındaki Sertip Şen, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Olaya ilişkin Yüksekova Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Şen’in ölümüne yol açan kurşunun sözleşmeli er H.A.'nın silahından çıktığı, ateş eden kişinin ise uzman çavuş M.T. olduğu belirlendi. Gözaltına alınan uzman çavuş M.T., savcılık ifadesinin ardından çıkarıldığı Yüksekova Sulh Ceza Mahkemesi'nce "adli kontrol" şartıyla serbest bırakıldı.

1 Ağustos 2019’da, Derecik ilçesine bağlı Çemekurk köyünde sınır ticareti yaparak geçimlerini sağlayan köylülerin üzerine askerler ateş etti. Açılan ateş sonucu 14 yaşındaki Vedat Ekinci olay yerinde hayatı kaybetti, bir kişi de ağır yaralandı. Olaya ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında dosyaya gizlilik kararı getirilirken, olayın failleri olan askerlerin sorgusu askeri kurum tarafından yapıldı. Olayın aydınlanmasını sağlayacak en önemli delil olan mermi çekirdeklerinin ise kayıp olduğu iddia edildi. Ön otopsi raporu ve dosyanın detaylarına dair avukatlara bilgi verilmedi. 

30 Kasım 2020’de Derecik ilçesine bağlı Yeşilova (Birox-İsyan) köyünde iki arkadaşı ile piknik yapan 16 yaşındaki Özcan Erbaş, askerlerin ateş açması sonucu hayatını kaybetti. Soruşturmayla ilgili gizlilik kararı alındı. HAKKARİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.