Türk devletine baskı yapın 

Dünya Haberleri —

27 Nisan 2022 Çarşamba - 17:05

Nadine Maenza

Nadine Maenza

  • ABD Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu (USCIRF), yıllık raporunda Biden yönetiminden Kuzey ve Doğu Suriye’deki işgallerine son vermesi için Türk devletine baskı yapmasını istedi.

ABD Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu (USCIRF) Başkanı Nadine Maenza, yıllık raporlarını dün bir basın açıklamasıyla Washington’da duyurdu. Nadine Maenza, konuşmasında “Türk devleti Kuzey ve Doğu Suriye’de işgal saldırıları gerçekleştiriyor. İşgal ettiği yerlerde de DAİŞ’in koşullarına yakın bir sistemi hayata geçiriyor. Yani Kuzey ve Doğu Suriye’nin Özerk Yönetimi’nin demokratik koşullarından çok uzak bir sistem hayata geçiriyor” dedi. Maenza, USCIRF’nin yıllık raporunda Özerk Yönetimi’nin önerilerinin kabul edilmesini de istediklerini belirtti. Aynı raporda USCIRF, Türkiye’nin Özel İzleme Listesi’ne alınmasını da istedi.

Özerk yönetimi resmen tanıyın 

USCIRF’nin Biden yönetimine Kuzey ve Doğu Suriye’nin Özerk Yönetimi’ne dair sunduğu önerilerin bazıları şöyle: 

* Türk devletine işgal ettiği Özerk Yönetimi’nin topraklarından çıkması için baskı uygulayın. Türkiye işgal ettiği topraklardan çekilinceye kadar da Türkiye’ye baskı uygulayın ki 2019 ateşkesine göre hareket etsin. Ayrıca Türk devletine bağlı silahlı grupları dini ve etnik azınlıklar üzerinde olumsuz etkileri olan faaliyetlerine son vermesini isteyin. 

* Özerk Yönetimi meşru bir yerel yönetim olarak tanıyın. Özerk Yönetimi cezalardan ve kısıtlamalardan muaf tutun. Suriye'deki savaşın çözümüne ilişkin Cenevre görüşmeleri de dahil olmak üzere, Birleşmiş Milletlerin (BM) 2254 sayılı kararı uyarınca ABD destekli herhangi bir siyasi çözüme dahil edilmesini talep edin. 

* Özerk Yönetim Bölgesi’ndeki dini çeşitlilik sahipliği, dini özgürlük ve ilgili haklar için yerel programları finanse etme ve geliştirme çabalarını destekleyin.

WASHINGTON

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.