Türk provokasyonuna boyun eğmeyiz

Dünya Haberleri —

13 Ağustos 2020 Perşembe - 23:00

  • Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türk devletinin Akdeniz’deki provokasyonlarına boyun eğmeyeceklerini söylerken, Macron ise gerginliğin sebebi olarak Türkiye’yi gösterdi.

Türk devletinin Navtex ilan ederek Oruç Reis isimli araştırma gemisini, askeri gemiler eşliğinde sismik çalışmalar için Akdeniz'e gönderme kararı ardından “acil kodu” ile ulusa sesleniş konuşması yapan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, “Provokatif eylemlere müsamaha göstermeyeceğiz” diye konuştu.

Türkiye ile Yunanistan arasında Akdeniz’deki sondaj çalışmaları üzerinden yaşanan gerilim tırmanıyor. Önceki gün ulusa sesleniş konuşması yapan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, “Hiçbir provokasyon cevapsız kalmayacak" dedi. Türk devletinin şantaj ve tehditlerine boyun eğmeyeceklerini belirten Miçotakis, Türk devletinin bu tutumu ile sadece kendisine yönelik yaptırımların yolunu açtığını vurguladı.

“Acil” kodu ile halka seslenen Miçotakis, şu ifadeleri kullandı: “Vatanımız tehditlere ve şantaja boyun eğmiyor. Ancak provokatif eylemlere müsamaha göstermeyeceğiz. Bu ilkeli politikayı takiben, İtalya ve en son Mısır ile müzakereler yaptık ve anlaşmalar imzaladık. Anlaşmalar Deniz Hukuku ile tam uyumludur.”

Yunanistan ordusunun teyakkuzda olduğunu dile getiren Bakan Miçotakis, aynı zamanda diplomatik görüşmelerde de bulunduklarını ve bu konuda yalnız olmadıklarını belirterek şöyle devam etti: “Uluslararası meşruiyet ve diplomasinin en zor meselelerin üstesinden gelme gücüne sıkı sıkıya bağlıyız. Hiçbir meydan okuma cevapsız kalmayacak. Üstelik bunu pratikte de kanıtladık. Gerekirse tekrar ispat edeceğiz"  ATİNA

 

Macron: Türkiye gerginlik yaratıyor

 

Akdeniz’de Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerginliğin Türkiye kaynaklı olduğunu söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Akdeniz’de askeri varlıklarını güçlendireceklerini açıkladı.

Twitter hesabından konuya ilişkin açıklamalar yapan Macron, "Türkiye'nin tek taraflı petrol arama kararı tansiyona neden oluyor. Komşu ülkeler arasında barışçıl diyolaga izin verilmesi için bu durumun sonlanması gerekiyor" dedi.

Akdeniz’deki askeri varlıklarını güçlendireceklerini belirten Macron, "Aralarında Yunanistan'ın olduğu Avrupalı ortaklarımızın da işbirliği ile gelecek günlerde Doğu Akdeniz'deki Fransız askeri varlığını geçici olarak güçlendirmeye karar verdim" ifadelerini kullandı.

Macron bu açıklamaları yaparken, Fransa Savunma Bakanlığı bölgeye iki Rafale savaş uçağı ve iki Fransız donanma gemisi konuşlandırıldığını duyurdu.

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.