Türk suikast timine aklama

Dünya Haberleri —

13 Mayıs 2022 Cuma - 21:00

Avukat Jan Fermon, Remzi Kartal ve Zübeyir Aydar karar duruşmasına katıldı.

Avukat Jan Fermon, Remzi Kartal ve Zübeyir Aydar karar duruşmasına katıldı.

  • Brüksel Ceza Mahkemesi skandal bir karara imza atarak Türk hükümetinin muhalifleri ve Kürt yöneticileri susturmak için Avrupa’ya gönderdiği suikast timlerini beraat ettirdi.
  • Hakim tüm iddialar üzerinde şüphe yaratarak delillerin mahkumiyet için yeterli olmadığını savundu. Savcı ise zaten başından beri davayı düşürmeye çalışıyordu. 
  • KONGRA-GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal ve KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar ile avukatları Jan Fermon “Devlet aklının sonucu alınmış siyasi bir karar. İtiraz edeceğiz” dedi.

MAXİME AZADİ/BRÜKSEL 

KONGRA-GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal ve KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar’a yönelik Haziran 2017’deki suikast girişimine ilişkin açılan davanın karar duruşması dün Brüksel Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Aydar ve Kartal ile avukatları Jan Fermon karar duruşmasında hazır bulundu. Karşı taraftan ise sadece sanık Necati Demiroğulları’nın avukatı duruşmaya katıldı.

Avukat Jan Fermon, Remzi Kartal ve Zübeyir Aydar karar duruşmasına katıldı.

Delillere rağmen beraat  
Mahkeme, Türk suikast timi üyelerine beraat kararı verdi. Hakim dosyadaki delillerin ciddiyeti ve gerçekliğini kabul etmekle birlikte, tüm iddialar üzerinde şüphe yaratarak, delillerin mahkumiyet için yeterli olmadığını savundu. Hakim, özellikle Türk istihbarat teşkilatı MİT’in bir devlet organı olması gerekçesiyle ‘terörist örgüt’ olarak ele alınamayacağını öne sürdü. Savcı ise zaten başından beri davayı düşürmeye çalışıyordu. Hakimin okuduğu kararda dikkat çeken diğer bir unsur ise mahkemenin Fransa’da yapılan soruşturmasına ilişkin polisin söylediği tek satırlık bir cümle ile yetinmesi oldu. Fransa polisi ‘yeterli delil yok’ diyerek tek cümleyle suikast timi üyelerini akladı. Mahkeme de bu ifadeleri esas aldı. 

Deliller üzerinde şüphe yaratıldı
Duruşma ardından konuştuğumuz Avukat Jan Fermon, hakimin tavrını ve mahkemenin kararını şu sözlerle eleştirdi: “Hakim, dosyadaki tüm unsurlara bakarak suikast girişimine dair bir şeylerin olduğunu kabul etti. Örneğin, sanıklar arasındaki ‘kan gölüne çeviririz’ şeklindeki konuşmalar aslında delildi. Ama hakim daha sonra tüm deliller üzerinde şüphe yarattı. Dosyadaki tüm kanıtları ‘yeterli değil’ demek için sıraladı. Suikast girişimine dair Fransa’da yapılan soruşturma ise sadece bir cümle ile özetlenerek ‘Fransız polisi yeterli delil olmadığını söylüyor’ denildi” diye konuştu.

Fransa’nın elindeki bomba
Dava dosyasında sanıklardan Zekeriya Çelikbilek’in hem Fransa hem de Türk istihbaratına çalıştığına ilişkin bulgular var. Türk suikast timinin 2013’te Paris’te üç Kürt kadın devrimcinin katledilmesinde de rollerinin olduğuna dair kendi aralarındaki görüşmeler dosyada yer alıyor. Fermon’a göre Fransa’nın bunu kabul etmesi “nükleer bomba” etkisi yaratır. 

Hakimin garip ‘MİT’ savunması
Mahkemede dikkat çeken diğer bir detayın ise hakimin MİT ve sanıklar arasındaki ilişkiye dair yorumu olduğuna işaret eden Fermon şunları söyledi: “Biz sanıkların MİT’le ilişkilerinin olduğunu söyledik. Buna rağmen hakim görüşünde ısrar ederek ‘siz sanıkların MİT’e çalıştıklarını söylediniz, MİT hukuki olarak bir devletin servisidir ve terörist olamaz. Eğer MİT’e çalışıyorlarsa, terörist bir örgütten olamazlar dedi.”

Karar devlet aklının sonucu
Avukat Fermon, kararın tamamen siyasi olduğunu belirterek, “Bu devlet aklıdır. Dosyaya dayalı bir karar değildir. Başka bir davada bu delillerle kesinlikle mahkumiyet çıkardı. Mahkeme ‘bu meseleden nasıl kurtulacağız’ diyerek bu kararı verdi” değerlendirmesini yaptı. 

Gerekçeli karar incelenecek
Avukat Jan Fermon, detaylı gerekçeli kararın 16 Mayıs Pazartesi günü kendilerine gönderileceğini belirterek, detaylı kararı inceledikten sonra itiraz sürecini başlatacaklarını söyledi.

Aydar: Çıkar ilişkilerinin sonucu
Davacılardan Zübeyir Aydar da kararın “Devletler arası ilişkilerin” bir sonucu olduğuna işaret ederek, savcının da zaten başında beri dava açılmamasından yana olduğunu söyledi.  Aydar, “Ukrayna savaşı, Fransa ve Türkiye ile ilişkiler bazında burada bir siyasi karar verildi. Devletler arası krizlere yol açmamak için böyle bir karar verildiğini görüyoruz” şeklinde konuştu. Aydar, “İtirazımızı yapacağız ve sonuna kadar gideceğiz” diye de ekledi. 

Kartal: Kabul edilemez
Remzi Kartal da MİT’in aklanmasına tepki göstererek, “Zaten sorun burada başlıyor” dedi. Kürt siyasetçi, MİT’in “terörist saldırıları”, “insan kaçırma”, “işkence”, “provokasyon”, “suikast” ve “Paris katliamı” gibi suçlarını sıralayarak, “Verilen karar tamamen siyasi bir karardır, kabul edilemez. İtiraz edeceğiz, davayı üst mahkemeye taşıyacağız” dedi. 

Dava Haziran’da başlamıştı
Suikast girişimine ilişkin yürütülen soruşturma sonucunda 18 Haziran 2021’de dava açılmasına karar verilmişti. Davanın ilk duruşması ise 11 Mart’ta Brüksel’de görülmüştü.

Keşif yaparken yakalanmışlardı
Suikast ekibi üyeleri Haziran 2017’de Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) binası etrafında keşif yaparlarken tespit edilmiş ve bir polis kontrolüne takılmıştı. Kontrol sırasında Yakup Koç üzerinde Türk polisine ait bir kimlik bulunmuştu. Zekeriya Çelik’in de asker kökenli olduğu belirlenmişti. Belçika’da yaşayan Necati Demiroğulları’nın, ekibe daha çok lojistik ve eleman kazandırma gibi görevler üstlendiği anlaşılmıştı. Kürt Hacı Akkulak, “casus” olarak kullanıldıktan sonra olayın suikasta vardığını fark edince Belçika polisine giderek itirafta bulunmuştu. Akkulak’ın Demiroğulları tarafından suikast ekibi ile tanıştırıldığı belirtiliyordu. Yakup Koç Türkiye’ye kaçarken, Zekeriya Çelikbilek halen Fransa’da yaşıyor. Kendisini elektrikçi olarak tanıtan Çelikbilek ile Koç, suikast planının hazırlayıcıları olarak biliniyordu. Suikast ekibinde yer alanların Ankara, hatta Türk Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile doğrudan bağlantıları tespit edilmişti. Özellikle Fransa’da yürütülen teknik takip, telefon görüşmeleri, fotoğraflar ve itiraflar, Paris Katliamı’ndan Brüksel’deki suikast girişimine kadar geniş bir suikast ağının Avrupa’da Ankara’nın emriyle kol gezdiğini doğruluyordu.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.