Türkiye Karabağ’da masa dışı

Dünya Haberleri —

13 Ekim 2020 Salı - 19:15

  • Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in Karabağ barış müzakerelerine Türkiye'nin de katılması yönündeki önerisine Rusya “hayır” yanıtını verdi.

 

Cuma günü Moskova'da imzalanan ateşkes anlaşmasına rağmen Ermenistan ile Azerbaycan arasında Karabağ’da yer yer çatışmaların yaşandığı belirtiliyor. Taraflar birbirini karşılıklı olarak ateşkesi ihlal etmekle suçlarken, Ermenistan Dışişleri Bakanı Mnatsakanyan, "Biz ateşkes istiyoruz, ateşkesi sahada kontrol edecek bir mekanizma istiyoruz. Bu da kimin ateşkesi ihlal ettiğini ortaya çıkaracaktır” diye konuştu.

Öte yandan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in Karabağ barış müzakerelerine Türkiye'nin de katılması yönündeki önerisi Rusya tarafından reddedildi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ermeni mevkidaşı Zohrab Mnatsakanyan ile görüşmesi ardından yaptığı açıklamada “barış görüşmelerinin formatında bir değişiklik düşünülmüyor” diyerek Türk devletini görüşmelere dahil etmeyeceklerinin mesajını verdi. Lavrov, ayrıca her iki tarafa da “derhal ateşkese uyma” çağrısını yaptı.

Erdoğan cihatçıları ihraç ediyor

İsveç'in en fazla satan gazetelerinden Expressen, dünyanın büyük güçlerinin Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki anlaşmazlığın diplomatik yollardan çözülmesini isterken Erdoğan'ın savaş kışkırtıcılığı yaptığını ve cihatçıları gönderdiğini yazdı.

Dün yayımlanan makalede uluslararası toplumun Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki anlaşmazlığın diplomasiyle çözülmesini isterken, Türkiye'nin despot devlet başkanı Erdoğan'ın canlı yayında savaş kışkırtıcılığı yaptığına dikkat çekildi.

Erdoğan'ın, Ermenilere karşı kullandığı nefret dilinin 1915'te gerçekleşen soykırımında bir milyondan fazla kurban veren Ermeni halkı arasında büyük rahatsızlığa yol açtığına belirtildi.

Karabağ’da 119 çete öldü

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) yaptığı yeni bir duyuru ile Türk devleti tarafından Karabağ’a sürülen çetelerden 119’unun öldüğünü, bunlardan 78’nin cesedinin Suriye’ye getirildiğini belirtti. SOHR ayrıca Türk devletinin Azerbaycan’a çete gönderme faaliyetlerinin ise devam ettiğini açıkladı. Suriye’deki çetelerden bazıların mezhepsel çelişkilerden kaynaklı Azerbaycan’a gitmeyi reddettiği bilgisini paylaşan SOHR, bu nedenle daha çok Türkmen asıllı çetelerin tercih edildiğini açıkladı. SOHR’a göre, Azerbaycan’daki toplam çete sayısı 1450.

 

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.