Türkiye SİHA ile yargısız infaz yapıyor

Dünya Haberleri —

Foto: Delil Süleyman

Foto: Delil Süleyman

  • PAX barış örgütü yayınladığı bir rapor ile savaşlarda SİHA kullanımının insan hakları ihlallerinin başlıca sebebine dönüştüğünü belirterek, Türk devletinin de Kuzey Doğu Suriye’de yargısız infaz için SİHA kullandığını yazdı. 
  • Türk devletinin QSD’ye karşı kullanıyorum söylemi altında sivil alt yapıyı vurduğuna ve bu saldırılarda çocukların da öldüğüne dikkat çeken rapor, SİHAların savaşların kaderini belirler duruma geldiğini anlatıyor. 
  • Suriye’nin drone test alanına dönüştüğünü anlatan rapor bir çok ülkenin ve gurubun Suriye genelinde 39 farklı tipte İHA/SİHA’yı test ettiğini ve savaş stratejilerini geliştirdiğini yazdı. Türkiye, ABD, Rusya, İran ve İsrail başlıca failler. 

Hollanda merkezli PAX barış örgütünün yeni yayınladığı bir rapora göre, Suriye bir çok ülke  ve silahlı grup için insansız hava aracı deney sahasına dönüştü. Türk devletinin SİHAlar ile yargısız infaz yaptığına da vurgu yapılan raporda, Türk devletinin Libya, Karabağ, Ukrayna başta olmak üzere Afrika’da da SİHAları vasıtası ile sorumluluk almaksızın insan öldürdüğüne vurgu yapılıyor. ABD, Rusya, İran, İsrail ve Türkiye'nin yanı sıra Suriye rejim güçleri, 2011'den bu yana devam eden çatışmalarda 39 farklı tipte insansız hava aracı kullandı.

Rapor Suriye’de kullanılan SİHA ve İHA'lar yalnızca istihbarat toplama dışında, düşman kabul edilen güce ait sivil altyapıyı tahrip etmek için de kullanıldığına değiniyor. Uluslararası hukuktan kaçmanın da en önemli aparatı haline gelen SİHAlar, devletlerin sivillere karşı da yargısız infazlarda da kullanıldığı belirtiliyor.

Bir savaş Laboratuarı olarak Suriye

AFP’nin duyurduğu raporda, Suriye, birçok ülke ve silahlı grubun yeni tip insansız hava araçlarını test etmelerine olanak sağlayan ve bunların kullanımının askeri taktik ve stratejileri açısından bir deney sahası haline geldiği kaydedildi. Raporda son yıllarda geliştirilen insansız hava araçları, çeşitli askeri teşkilatların nasıl bir öğrenme aşamasından geçtiklerini, tasarım ve üretim açısından bilgilerini nasıl geliştirdiklerini Suriye hava sahasında test ettiler bilgisine yer verildi.

Suriye'nin ardından, Ukrayna’da aynı kaderi paylaşan ikinci devlet oldu. İran, Rus ve ABD SİHAları, Ukrayna'da "yaygın" olarak kullanılıyor.

Türk devleti yargısız infazda kullanıyor

PAX örgütünün sitesinde Suriye’de en az beş devletin askeri insansız hava araçları kullandığı ve bunun siviller açısından en tehlikeli durum haline dönüştüğü açıklanıyor. Suriye’de SİHA kullanan Türk devletinin yargısız infazlarda birincilik sırasına yükseldiğine dikkat çekiliyor. Türkiye’nin bu rekoru ABD’den devraldığını da vurgu yapan rapor, saldırıların en çok da Kuzey Doğu Suriye'de Kürt liderliğindeki Suriye Demokratik Güçlerine karşı kullanıldığı söyleniyor. Türkiye, QSD askeri güçleri adı altında sivilleri de hedef aldığı, bu saldırılar da aralarında çocukların da bulunduğu sivillerin ölümüyle sonuçlananan çokça örnek olduğu dile getiriliyor.   

Türk devlet terörü yaygınlaştı

Türk ordusu, Kuzey-Doğu Suriye’de 2016'dan bu yana devam ettiği askeri saldırılarında PAX raporuna göre, SİHAlarına bel bağlamış durumda. PAX raporunda, Türk insansız hava araçlarının bu yılın Ocak-Eylül ayları arasında Suriye'nin kuzeyinde Suriye Demokratik Güçleri kontrolündeki bölgelere 60'tan fazla saldırı düzenlediği belirtilirken, TB2’ye dikkat çekildi. TB2’nin Libya, Dağlık Karabağ, Etiyopya ve son olarak Ukrayna'daki çatışmalarda kullanıldığına vurgu yapılıyor.

Rusya’nın SİHA/İHA geliştirmede önemli bir rol oynayan Suriye savaşı, Rus İHA’ları için de en iyi deney sahasına dönüştüğüne dikkat çekiliyor. Savaşın gidişatını Suriye rejim güçleri lehine değiştirmede önemli bir rol oynadığına işaret eden rapora göre, Moskova, müttefiklerinin insansız hava araçlarını, savaş uçaklarını ve silahlarını bu bölge üzerinde test etmelerine izin verdi.HABER MERKEZi

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.