Türkiye-UMH anlaşması reddedildi

Dünya Haberleri —

12 Ekim 2020 Pazartesi - 19:30

  • Avrupa Birliği (AB), Türk devletinin Libya'daki Müslüman Kardeşler kökenli Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile yaptığı 'Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası'nı reddetti, 5 Aralık 2019'da imzalanan anlaşmanın hiç bir hukuki sonuç doğurmayacağını belirtti.

 

AB’nin Libya Delegasyonu Başkanı Jose Sabadell’in yanı sıra Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, İspanya, İsveç ve Norveç büyükelçileri Pazar günü başkent Trablus'ta Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) Başkanı Fayez el Sarraj'a desteğini sundu ancak Türkiye ile UMP'nin yaptığı mutabakatları da reddettiklerini duyurdu.

Başkent Trablus’ta Serraj, UMH Dışişleri Bakanı Muhammed Sayala ve Ulusal Petrol Kurumu (NOC) Başkanı Mustafa Sanallah ile yaptıkları bir dizi görüşmede, Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde kalıcı ve sürdürülebilir bir ateşkes anlaşmasına varmak, devletin ülke çapında meşru güç kullanımı üzerindeki tekelini yeniden tesis etmek, finansal kurumları yeniden birleştirmek, Libya’daki petrol ablukasını tamamen kaldırmak ve siyasi diyalogu yeniden başlatmak için Libya konulu Berlin Konferansı’nın kararlarına tam olarak uymanın önemine vurgu yaptı.

Tüm Libyalı liderlerin, BM tarafından desteklenen Libya Siyasi Diyalog Forumu’na iyi niyetle katılmaları çağrısında bulunan delegasyon üyeleri, davet edilen tüm temsilcilerin bir sonraki toplantıya katılmasını umduklarını dile getirdi. Açıklamada ayrıca, kalıcı ateşkesin ancak görüşmelerle mümkün olduğu, Ortak Askeri Komite’nin, BM Libya Destek Misyonu (UNSMIL) öncülüğünde doğrudan oturumlara başlayacaklarına dair duyuruyu memnuniyetle karşıladıkları, çözüm kapsamında tüm reform çabalarına AB'nin destek verileceği de ifade edildi.

UNSMIL ile yakın koordinasyon içinde etkili bir ateşkes izleme mekanizması için ise AB'nin hazır olduğu belirtildi. Yine, Libya'nın tüm bölgelerinde petrol gelirlerinin adil ve şeffaf dağılımı için sarf edilen tüm çabalar ise delegasyon üyeleri tarafından memnuniyetle karşılandı. Açıklamada AB’nin Libya’ya yönelik silah ambargosunu denetlemek için mayıs ayında başlattığı IRINI Operasyonu’nun tarafsız bir araç olduğu ve devam edeceğini de vurgulandı.

Türkiye-UMH mutabakatı hukuki sonuç doğurmaz

Öte yandan AB üye ülkeleri, Türkiye ile Libya arasında imzalanan Akdeniz’de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası’nın "Üç ülkenin egemenlik haklarını ihlal ettiğini ve deniz hukukuna uymadığını ve bu üç ülke için herhangi bir hukuki sonuç doğurmayacağını" bir kez daha yineledi.

AB'nin son zamanlarda uyguladığı beş yeni yaptırım listesi gibi, BM’nin Libya silah ambargosu ve Berlin Konferansı'nın aldığı kararları baltalayanlar, devlet fonlarını yağmalayanlara yönelik önlemlere geliştirmeye hazır olunduğu da delegasyon üyelerinin aldığı kararlar arasındaydı.

Bu arada Mısırlı ve Libyalı kaynaklardan aktarılan haberlere göre Trablus merkezli Libya Devlet Yüksek Konseyi ile Tobruk Temsilciler Meclisi (TM) temsilcileri, bugün Kahire’de, iki taraf arasındaki anlaşmazlıkları çözmek ve ülkenin yeni anayasası konusunda bir anlaşmaya varmak amacıyla bir araya gelecek. Söz konusu haber yerel basında yer aldı.

TRABLUS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.