Üç devlet de katlediyor

30 Ağustos 2021 Pazartesi - 19:32

  • Türkiye-İran-Irak ‘resmi’ sınırında bulunan köylüler, suni sınırların ardından beton duvarlarla akrabaları arasındaki bağın tamamen koparıldığını belirterek, “Taziyelerimize dahi gidip gelemiyoruz. Bu sınırlar kaldırılmalı” çağrısı yaptı.  

MAZLUM ENGİNDENİZ - MA/HAKKARİ

Osmanlı-İran arasında 1639 yılında imzalanan Kasr-ı Şirin Antlaşması’yla yaşadıkları coğrafya ikiye bölünen Kürtler, 24 Temmuz 1923 ise Lozan Antlaşması’yla Türkiye, İran, Irak ve Suriye arasında dört parçaya bölündü. Kürtler, çizilen suni sınırlar sonrası farklı devletlerin himayesine girdi ve yıllarca inkar, imha ve asimilasyon politikalarına maruz kaldı. Söz konusu anlaşmalarla bölünen yerlerden biri olan Hakkari’nin Şemdinli ilçesinin İran sınırındaki Dêmanê’ye (Çatalca) bağlı Meleyan (Erdemli) mezrası sakinleri de bu politikalardan yeterince nasibini aldı. Köy sakinleri, yıllardır suni sınırlar nedeniyle İran ve Federe Kürdistan’da yaşayan akrabalarından uzak yaşıyor. En son sınır hattına örülen beton duvarlarla da köylülerin akrabalarıyla olan bağları tamamen kopartılmak isteniyor.  

İletişimi kesildi

 Sınırın diğer tarafından bulunan akrabalarıyla daha önceki iletişimlerinin son süreçte tamamen kesildiğini aktaran köy sakinlerinden Celil Alan, ”Kapılar yıllardır kapalı. Ne biz ne de onlar gidip geliyor” dedi. Sınırların kapatılmasının geçim kaynaklarını da olumsuz etkilediğine dikkat çeken Alan, ”İran ve Irak sınırlarına karakollar yapılmış. Bundan kaynaklı ticaret yapamıyoruz. İmkanlar gittikçe zorlaşıyor, bir saat uzaklıkta bulunan akrabalarımı göremiyorum. Akrabalarımızla aramıza örülen sınırlar yüzünde ne ticaret yapabiliyoruz ne de onları göremiyoruz” diye konuştu.

Mutlaka bir devlet öldürüyor

 Akrabalarıyla aralarına örülen duvarlara karşı olduklarını belirten Alan, şunları söyledi: “Geçmişte hiçbir sorun olmadan akrabalarımızı görüyorduk. Şimdi de aynı şekilde görmek istiyoruz. Sınırlarda yasakların olmasını istemiyoruz. Şimdi sınır çizgisine yaklaştığımızda mutlaka 3 devletten biri tarafından öldürülüyoruz. Ne ölümlere ne de yasaklara gerek var. Huzur içinde yaşamak istiyoruz. Bir kaç gün önce de sınırda bir genç öldürüldü. Bunun sebebi de bölgede yaşayan insanların dört parçaya bölünmesidir. Bir bölgeyi dört parçaya bölmüşler. Kimsenin böyle bir hakkı yok.”

Taziyeye bile gidemiyor

 Köy sakinlerinden Muhacır Kılıç, sınırlar ve duvarların hem akrabalarını görmelerine hem de ticaret yapmalarına engel olduğunu söyledi. 59 yıldır Meleyan’da yaşadığını aktaran Kılıç, şunları ifade etti: ”Eskiden sınırlar arasında ticaret yaparak geçiniyorduk. Ama şuan sınırlara üst bölgeleriyle kapatılmış. Sınırlar kapalı olduğu için hayvancılıkla geçinmeye çalışıyoruz. Hem İran hem Irak’ta akrabalarımız var. Yıllardır ölülerimiz oluyor, ama kimse taziyeye bile gidip gelemiyor. 3 ülke sınırları kaldırılsın ve geliş gidişler serbest olsun.”

 

Sınırda işkenceyle katledildi

Kuzey-Doğu Suriye’den sınırı geçmeye çalışan bir genç, Türk askerleri tarafından işkenceyle katledildi.

Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) geçtiği habere göre, 28 Ağustos’ta sınırı geçmeye çalışan Salar Osman isimli genç, askerler tarafından yakalanarak işkence edildi. Yaralanan Osman, Qamişlo’da bir hastaneye kaldırıldı. İşkenceden kaynaklı ağır yaralanan Osman, tedavi gördüğü hastanede dün sabah yaşamını yitirdi. n QAMIŞLO

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.