Üç İran uydusu yörüngede

Dünya Haberleri —

  • İran geliştirdiği üç yeni uyduyu yer küreden 450 kilometre mesafede yörüngeye yerleştirdiğini duyurdu. Roket ve uydular İran’ın yerli üretimi.

Kendi geliştirdiği 'Simurg' roketiyle 3 araştırma uydusunu uzaya fırlattığını açıklayan İran uyduların başarı ile yörüngeye yerleştiğini duyurdu. “Mehda”, “Keyhan-2” ve “Hatef-1” adlı üç uydu ilk kez yerli roketle aynı anda ülkenin Simnan eyaletindeki İmam Humeyni Uydu Merkezi'nden gönderildi.

İran Savunma Bakanlığı’nın açıklamasını aktaran devlet medyası, yerli roketle uzaya fırlatılan uyduların, yer küreden 450 kilometre mesafedeki yörüngeye yerleşme aşamasının başarıyla sonuçlandığını aktardı. Reuters’in haberinde, “Keyhan-2” ve “Hatef-1” adlı her biri 10 kilodan hafif olan iki nano uydu, dar bant iletişimini ve coğrafi konumlandırma teknolojisini test etmeyi hedefliyor.

Roket de uydular da yerli

İran Uzay Ajansı tarafından inşa edilen Mehda adı verilen 32 kilo ağırlığı olan görece daha büyük olan uydu ise Simorgh roketinin uzaya birden fazla kargo teslim etmedeki doğruluğunu test etmeyi amaçlanıyor.

İran, son olarak 20 Ocak’ta “Süreyya” adlı yeni uydusu Kaim-100 roketiyle başarılı bir şekilde uzaya fırlatılmıştı.

İlk yerli üretim uydusunu Şubat 2009'da uzaya gönderen İran, Nur-1 adı verilen ilk askeri uydusunu Nisan 2020'de uzaya fırlatmıştı.

İran 2023'te üçüncü askeri keşif uydusu “Nur-3”ün yörüngeye yerleştirildiğini duyurmuştu.

İran’ın 20 Ocak’ta Süreyya adlı yeni uydusu Kaim-100 roketiyle başarılı bir şekilde uzaya fırlatılması ABD ve diğer Batılı ülkelerin tepkisine yol açmıştı. TAHRAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.